Toaleta to nie śmietnik! Nie przyczyniaj się do awarii oczyszczalni

śmieci i ścieki pływające w rzece

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

To my jesteśmy odpowiedzialni za to, co trafia do toalety i jakie ścieki spłyną później do oczyszczalni i rzeki. Zobacz, jakich rzeczy nie można wrzucać do toalety i dlaczego.

Wyrzucanie do toalety przedmiotów, które nie powinny się w niej znaleźć, może doprowadzić nie tylko do zapychania się muszli, ale na większą skalę nawet do awarii w oczyszczalni ścieków. Rzeczy takie jak resztki jedzenia, patyczki higieniczne czy włosy nigdy nie powinny trafiać do kanalizacji!

Jak działa oczyszczalnia ścieków?

Ścieki, czyli zanieczyszczona woda z toalety, umywalki, wanny czy zlewozmywaka, płyną rurami do oczyszczalni. Tam poddawane są stopniowemu oczyszczaniu z zanieczyszczeń (mechanicznemu i chemicznemu). Śmieci i tłuszcz nigdy nie powinny znaleźć się w kanalizacji. Zatrzymują się bowiem w rurach, tworząc zatory lub spływają aż do oczyszczalni. 

Co się dzieje z rzeczami, które wrzucamy do toalety?

Tłuszcz, drobne odpadki i artykuły higieniczne wrzucone do toalety w dużym stopniu osiadają na dnie rur kanalizacyjnych. Jest to szkodliwe i może zatkać kanalizację przy domu, uniemożliwiając odpływ ścieków. Jeśli uda im się dotrzeć do oczyszczalni, to w dużej części zostaną zatrzymane na specjalnych kratach i sitach. Jednak drobne patyczki higieniczne lub włosy mogą się przedostać dalej do urządzeń oczyszczalni i spowodować ich awarię. Dlatego do toalety powinniśmy wrzucać wyłącznie papier toaletowy, który ulega rozdrobnieniu.

Czego nie wolno wrzucać do toalety?

  • Materiały budowlane, piasek, resztki gipsu i cementu – nie dość, że mają negatywny wpływ na środowisko, to dodatkowo opadają na dno, tworzą zatory i trudno usunąć je z rur.
  • Tłuszcze – wszelkiego rodzaju oleje, masło, smalec w kontakcie z zimną wodą tężeją w rurach, a osadzając się na ściankach, zmniejszają ich przepływ.
  • Włosy – duża ilość włosów może przykleić się do innych przedmiotów i stworzyć zator w rurach.
  • Środki do higieny osobistej (chusteczki nawilżane, patyczki do uszu, waciki, tampony i podpaski) – są wykonane z materiałów, które nie rozpuszczają się w wodzie. Często w kontakcie z nią zwiększają swoją objętość i prowadzą do zatorów.
  • Papierowe ręczniki – są bardziej chłonne niż papier toaletowy, nie rwą się na drobne kawałki i tworzą zwarte kule, które podobnie jak inne przedmioty mogą zatykać rury.
  • Leki – ze względu na swój skład mogą być przyczyną zanieczyszczenia wód gruntowych.
  • Strzykawki i igły – to realne zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale też dla pracowników oczyszczalni. Ukłucie się zużytą igłą może prowadzić do wielu poważnych chorób.

Zobacz także: 10 patentów jak zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska na co dzień.

Fot. Yogendra / Pexels

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');