Kim były polskie emancypantki?

Emancypantki, kobiety walczące o swoje prawa

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Emancypantki w Polsce w sposób istotny zaczęły zaznaczać swoją obecność w II połowie XIX wieku. Pozytywizm sprzyjał emancypacji kobiet choć był to dopiero zalążek nadchodzących zmian. 

W ruch emancypacyjny kobiet w pozytywizmie (i nieco później) zaangażowały się czołowe polskie pisarki, takie jak Eliza Orzeszkowa, Gabriela Zapolska, Maria Konopnicka ale nie tylko kobiety zwracały uwagę na problem dysproporcji ról i praw w społeczeństwie.

Emancypacja w Polsce – kiedy się zaczęła?

W Polsce emancypacja ruszyła nieco później niż w innych krajach Europy. Wiązało się to przede wszystkim z utratą niepodległości naszego kraju i skupieniem całego społeczeństwa na jej odzyskaniu. Nie oznacza to jednak, że problem marginalizacji roli kobiet nie był dostrzegany (np. w Emancypantkach Prusa). Niestety pierwsze organizacje kobiece, takie jak Towarzystwo Dobroczynności Patriotycznej Kobiet opowiadało się jedynie za kształceniem kobiet, by te mogły lepiej działać jako strażniczki polskiej mowy i tradycji. Dopiero z czasem zaczęto wyraźniej mówić o wielowymiarowym życiu kobiety, nie tylko jej obowiązkach, ale i prawach.  

Zobacz także: Kim były sufrażystki

Polskie emancypantki 

  • Jedną z pierwszych polskich emancypantek była z pewnością Narcyza Żmichowsa, która łączyła hasła emancypacyjne z patriotyczno-demokratycznymi. 
  • W okresie pozytywizmu o emancypacji kobiet zaczęła głośno mówić Eliza Orzeszkowa, która żądała pełnych praw dla kobiet (także do wyższego wykształcenia). 
  • Poetka Maria Konopnicka w Krakowie zaczęła redagować pismo poświęcone problemom kobiet „Świt”. 
  • Na początku  XX w. o prawa kobiet walczyła Iza Moszczeńska, która podkreślała konieczność zmiany ról obu płci. 
  • W 1907 roku na Zjeździe Kobiet Polskich Zofia Nałkowska mówiła już o konieczności zrównania obu płci w prawach i obowiązkach. 
  • W tymże samym roku Maria Komornicka, poetka odrzuca kobiecą tożsamość i przyjmuje nazwisko Piotr Włast. 

 

W roku 1918 kobiety w Polsce uzyskują prawo wyborcze, ale nie oznacza to pełnego równouprawnienia, o które długo jeszcze będą walczyć.

Źródło: 

https://twojahistoria.pl/2018/04/12/polskie-emancypantki-kim-byly-i-jak-walczyly-o-prawa-kobiet/

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');