Zapamiętaj różnicę!
Dwie bardzo podobne nazwy, ale różnica zasadnicza! Panteon i Partenon to dwie zupełnie różne budowle, które znajdują się w zupełnie innych państwach.
PANTEON (WŁOCHY)
Panteon to rzymska świątynia, która pierwotnie poświęcona była wszystkim bogom (łac. Pantheon – miejsce poświęcone wszystkim bogom). Przykrywa ją ogromna kopuła o średnicy 43 m z centralnym otworem (oculusem) o średnicy ok. 7,9 m. Otwór ten jest jedynym oświetlającym wnętrze całej budowli. Ponieważ otwór nie ma przykrycia, posadzka na środku jest lekko wklęsła z odpływem na zewnątrz do odprowadzania wód opadowych. Panteon stanowi jedno z największych osiągnięć architektonicznych Rzymian. W VII w. n.e. Panteon został zamieniony na świątynię chrześciajańską i jest dzięki temu jedyną starożytna świątynią, która pozostała do dzisiaj miejscem kultu.


PARTENON (GRECJA)
Partenon to świątynia w stylu doryckim, wzniesiona na ateńskim Akropolu w II połowie V w. p.n.e. Nazwa Partenon nawiązuje do Ateny Partenos (Ateny Dziewicy), której świątynia była poświęcona. Partenon uważany jest za doskonały przykład klasycznej architektury, arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej. Partenon był nie tylko świątynią, spełniał również funkcję galerii sztuki, był doskonałym otoczeniem dla bogatych rzeźb. Służył on także jako cerkiew prawosławna, kościół rzymskokatolicki i meczet. Partenon zbudowano z białego marmuru pentelickiego. Nie oparł się on zniszczeniom i grabieży. Do dzisiaj jest to wizytówka Aten.
