BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nas

Czy można zbić szybę, by uratować zwierzę?

Pies w upale

Każdego lata temat ten wraca jak bumerang. Co robić, kiedy zobaczymy psa zamkniętego w samochodzie w upalny dzień? Dla zwierząt każda minuta w takich warunkach to koszmar, który nierzadko kończy się tragedią. Zobaczcie, co musicie wiedziej w tej sprawie:

1. Jeśli natrafimy na psa uwięzionego w aucie, to musimy REAGOWAĆ. Są trzy opcje:

  • Trzeba jak najszybciej poinformować policję.
  • Jeśli sytuacja ma miejsce przed centrum handlowym, a zwierzak ma się jeszcze całkiem dobrze, warto zawsze poprosić ochroniarza o nadanie komunikatu przez radiowęzeł, aby właściciel samochodu jak najszybciej wrócił do pupila.
  • Samodzielna interwencja (jeśli sytuacja naprawdę tego wymaga).

2. Prawo pozwala nam zniszczyć czyjeś mienie, w tym przypadku stłuc szybę w samochodzie, pod warunkiem wystąpienia stanu wyższej konieczności, czyli realnego zagrożenia, że zwierzakowi może stać się krzywda. Nie wolno działać pochopnie! Część samochodów może przecież posiadać klimatyzację, która działa także przy wyłączonym silniku.
3. Jeśli wszystko wskazuje na to, że sytuacja jest dramatyczna, zwierzę wykazuje oznaki udaru, nie regauje na pukanie w szybę, mdleje, na miejscu wciąż brakuje policjantów, to wtedy można zbić szybę. Ale należy przy tym pamiętać o kilku kwestiach:

  • Aby nie mieć problemów z ewentualnymi oskarżeniami właściciela auta, trzeba wyciągnąć smartfona, zrobić zdjęcie zwierzaka, samochodu i rejestracji. Dobrze jest także nagrać całą sytuację. Poleca się również rozejrzenie się za świadkami, którzy mogliby ewentualnie potwierdzić zagrożenie życia czworonoga. 
  • Zbij szybę UMIEJĘTNIE (tak, by nie skrzywdzić zwierzaka) – należy stłuc tę szybę, która znajduje się jak najdalej od czworonoga. Jeśli pies siedzi na tylnej kanapie, należy stłuc boczną szybę z przodu. Jeśli siedzi z przodu, zbijamy boczną szybę z tyłu. 
  • Zanim rozpoczniemy zbijanie szyby, zabezpieczmy dłoń, owijając ją kawałkiem materiału, na przykład koszulką. Szybę należy zbić większym kamieniem, metalowym przedmiotem albo kostką bruku. By uchronić się przed odłamkami szkła, powinniśmy stanąć z boku szyby. W żadnym wypadku na wprost. 
Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia