Objawy zakochania

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Czy to choroba?

Już Platon mawiał, że „miłość jest poważną chorobą psychiczną”. Może i coś w tym jest! Nasz umysł, a także ciało w stanie zakochania funkcjonuje inaczej niż zwykle, dlatego obserwując siebie i swoje odruchy możemy upewnić się, czy to rzeczywiście „coś więcej”. 

Motyle w brzuchu, błądzenie myślami, skoki adrenaliny – to tylko niektóre z objawów, po których możesz rozpoznać, że się zakochałeś.

Czym właściwie jest zakochanie?

Zakochanie to stan emocjonalnego związania z drugą, konkretną osobą, z którą chcemy cały czas przebywać. Potrzebujemy jej blisko siebie, aby poczuć się szczęśliwym. Jeśli  jest niedostępna – cierpimy. Zakochanie to jednak nie to samo co miłość, choć może się w nią przerodzić.

Objawy zakochania

Podstawowe objawy zakochania to przede wszystkim nieustannie powracające myśli o obiekcie uczuć. Co jeszcze może o nim świadczyć?

  • W stanie zakochania wierzymy, że dana osoba jest wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju i nikt nie może się z nią równać.
  • Zauważamy głownie jej zalety, a wady tej osoby dla nas nie istnieją. 
  • W ciągu dnia wspominamy wspólnie spędzone chwile, śnimy na jawie, przywiązujemy wagę do drobnych przedmiotów kojarzących się z tą osobą.
  • Czekamy na kontakt z nią lub nim, odliczamy godziny do spotkania.
  • Często mamy silne poczucie empatii – ból ukochanej osoby czujemy jak własny i jesteśmy gotowi do wielkich poświęceń, by zminimalizować złe emocje trapiące partnera.
  • W czasie zakochania możemy czuć emocjonalną niestabilność, „pływać” między euforią, radością a sennością czy lękiem, którym może towarzyszyć utrata apetytu.
  • Często dążymy do emocjonalnej i fizycznej zależności. Mimo że znajomość jest tak naprawdę w początkowej fazie, wielu zakochanych w danej chwili nie wyobraża sobie życia z kimkolwiek innym. Myślą nawet o wspólnej przyszłości oraz szukają sposobów, by być bliżej siebie.
  • Zakochanie wiąże się też często z zazdrością i zaborczością, ponieważ ukochaną osobę pragniemy mieć na wyłączność. Często boimy się odrzucenia, możemy odczuwać nawet lęki wynikające z obawy przed odejściem ukochanej osoby.

Te wszystkie stany utrudniają też logiczne myślenie. Mogą pojawić się problemy ze skupieniem się na czymś innym niż obiekt zakochania. Nierzadko z nadmiaru emocji następują problemy ze snem a nawet bezsenność.
 

Czy wiesz skad się biorą motyle w brzuchu? 

Stan określany mianem „motyli w brzuchu”, czyli szczególne uczucie lekkości i łaskotania, to jeden z bardziej charakterystycznych objawów zakochania. Uczucie to wynika z podwyższonego poziomu adrenaliny, wydzielającej się intensywniej u osób zakochanych. Powoduje to obniżenie ciśnienia krwi, a to z kolei przyczynia się do czasowego zablokowania żołądka. W efekcie, jeśli jesteś zakochany lub zakochana, najczęściej masz także znacznie mniejszy apetyt, szczególnie na początku zauroczenia.

Zobacz także:  Miłość to cudowne uczucie. Dowiedz się jak o nią dbać, by kwitła latami
 

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');