Nie tylko Sherlock Holmes
Arthur Conan Doyle, Martin Widmark, Joanna Chmielewska – nazwiska tych pisarzy to gwarancja doskonałych powieści kryminalnych, pełnych zagadek, niespodziewanych zwrotów akcji i fascynujących przygód głównych bohaterów.
Sherlock Holmes Arthura Conana Doyle’a – kryminalna inspiracja
Sherlock Holmes to najsłynniejszy bohater kryminałów, którego zna młodzież na całym świecie. Ten ekscentryczny arogant jest na tym polu bezkonkurencyjny. Uwodzi swoim intelektem, błyskotliwymi wnioskami i zaskakującymi decyzjami, które zawsze doprowadzają go do rozwiązania zagadki. Nic więc dziwnego, że opowieści o Sherlocku wielokrotnie zostały zekranizowane, a w rolę głównego bohatera wcielili się m.in. Robert Downey Jr. oraz Benedict Cumberbatch. Zanim jednak wciągniesz się w filmowe przygody Sherlocka, poznaj oryginalną, literacką wersję tej historii. Opowiadania i książki Arthura Conana Doyle’a to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z kryminałem.
Sherlock okazał się doskonałą inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców młodzieżowych kryminałów. Dzisiaj ogromną popularnością cieszy się seria wymyślona przez Szweda Martina Widmarka – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. To opowieść o rezolutnych dzieciakach, które wspierają komisarza policji w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Dla nieco starszych czytelników Widmark przygotował kolejną serię, której bohaterami są Dawid i Larisa. W Polsce dotychczas ukazały się trzy jej części: „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”, „Trzynasty gość” i „Wyspa Obłąkanych”.
Polskie kryminały Joanny Chmielewskiej
Joanna Chmielewska to polska królowa kryminałów, którą porównuje się do Agathy Christie. Ponieważ większość jej książek powstawała w czasach PRL-u, to świat, w którym żyją ich bohaterowie, ma specyficzny klimat. W powieściach Chmielewskiej nie brakuje poczucia humoru, pogodnego spojrzenia na świat i niespodziewanych zwrotów akcji. „Wszystko czerwone” to jedna z najlepszych komedii kryminalnych autorki. Śledztwo dotyczące morderstwa prowadzi detektyw, który uważa, że zna język polski, ale popełnia mnóstwo językowych błędów. Warto sięgnąć także po powieści „Studnia przodków”, „Nawiedzony dom” czy „Większy kawałek świata”.
Zobacz także: Co czytać – top 5 książek przygodowych dla nastolatków
Fot. Adobe Stock