Mózg lubi wyzwania

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Pożądane utrudnienia

Pożądane utrudnienia

Windy, kalkulatory, wyszukiwarki internetowe – w ułatwianiu sobie życia dochodzimy do perfekcji. Po co szukać w głowie nazwiska autora książki, skoro można szybko znaleźć je w internecie? Po co też liczyć w pamięci, skoro dziś praktycznie każdy ma w swoim telefonie kalkulator? Warto! To właśnie utrudnienia budują naszą osobowość i wpływają pozytywnie na pracę umysłu. Trudności, które z taką radością eliminujemy z życia, bywają bardzo praktyczne. Z psychologicznego punktu widzenia jesteśmy szczęśliwsi, kiedy jesteśmy psychicznie i fizycznie aktywni. Dzięki temu przy pojawieniu się trudności umiemy uruchamiać naszą kreatywność. Stawianie czoła trudnościom nas rozwija. Ich pokonanie sprawia, że uczymy się na błędach i więcej rozumiemy. Jeżeli człowiek poradzi sobie w jakiejś trudnej sytuacji, to odkrywa coś na swój temat i często wzmacnia poczucie własnej wartości, co sprawia, że ma więcej siły do dalszego działania. Proces uczenia się jest bardziej skuteczny wtedy, gdy pociąga za sobą jakiś trud. W szkołach, materiał, który jest trudny do przyswojenia, wymaga od uczniów większego wysiłku i silniejszego zagłębienia się w temat, co sprawia, że lepiej go rozumieją i zapamiętują na dłużej.nMamy w sobie wielkie pokłady energii, fizycznej wytrzymałości, ale cywilizacja powoduje, że mało z nich korzystamy. Wasz mózg na pewno bardzo się ucieszycie, gdy postaracie się wdrożyć w życie poniższe rady:

  • Pisz ręcznie – w zeszycie w szkole, odrabiaj ręcznie prace domowe, ponieważ odręczne pisanie rozwija kreatywność i ułatwia zapamiętywanie znaków i słów.
  • Licz w pamięci – unikaj kalkulatora, ucz się na pamięć numerów telefonów. 
  • Układaj puzzle, rozwiązuj krzyżówki, łamigłówki i sudoku – taka rozrywka to prawdziwe paliwo dla naszego mózgu. 
  • Używaj drugiej ręki – jeśli jesteś praworęczny, to ćwicz pisanie lewą ręką (jeśli jesteś leworęczny, to prawą), zmieniaj rękę, kiedy myjesz zęby, czy czeszesz się. Możesz też spróbować pisania na klawiaturze palcami u stóp! To naprawdę rozwija!
  • Spaceruj, wchodź po schodach – aktywność fizyczna wspomaga poces uczenia się i koncentrację. Już 10 minut ćwiczeń pomaga łatwiej przyswoić materiał. 
  • Zrób coś nowego – rutyna to prawdziwy wróg kreatywności. Wróć do domu inną trasą, urozmaicaj wolny czas. 
  • Podróżuj – najlepiej do nieznanych miejsc. W domu Twój mózg odpoczywa, a w podróży musi wykonać więcej pracy! Musisz być czujny, świadomy i radzić sobie w nowych sytuacjach. 
  • Bądź w kontakcie – ale nie tylko wirtualnym. Wyjdź do ludzi, spotykaj się ze znajomymi i rodziną. Uczestniczenie w życiu społecznym sprawia, że mózg się rozwija.
  • Zablokuj jeden ze zmysłów – wykonując jakieś codzienne czynności, zasłoń sobie oczy.
  • Stawiaj sobie nowe wyzwania – dla jednych to będzie nauka nowego języka, gotowania, a dla innych przebiegnięcie półmaratonu. Ważne, aby był to cel wymyślony przez Ciebie!

Mózg lubi wyzwania

 

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');