Mit o Demeter i Korze to nie tylko sposób na wyjaśnienie zmieniających się pór roku, ale również niezwykła historia ukazująca miłość matki do córki, która przetrwa wszystko. Poznaj tę historię i dowiedz się, jakie role w mitologii greckiej pełniły obie kobiety.
Demeter i Kora zajmowały szczególne miejsce w życiu religijnym starożytnych Greków. Na cześć matki i córki w miejscowości Eleusis obchodzono misteria eleuzyjskie, które nawiązywały do początku nowego życia, ale również śmierci. Podczas misteriów wystawiano dramaty, opowiadające wzruszającą mitologiczną historię władczyni podziemia i bogini urodzaju.
Kim była Demeter i jakie są jej atrybuty?
Demeter była boginią płodnej ziemi, urodzaju, matką plonów, wszystkich roślin i żywych stworzeń. Była patronką całej przyrody, której dawała życie.
W sztuce Demeter często przedstawiana jest w towarzystwie swojej córki. Starożytni Grecy wyobrażali ją sobie jako dojrzałą kobietę, ubraną w tradycyjną szatę bez rękawów, czyli chiton. Jej atrybutami są kłosy, sierp, pochodnia i kosze owoców. Rzymskim odpowiednikiem Demeter jest Ceres.
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Pewnego razu Demeter zostawiła swoją córkę na łące pod opieką nimf. Kora mogła zbierać wszystkie kwiaty, ale matka przestrzegła ją przed narcyzami. Jednak bóg podziemi, Hades zwabił młodą dziewczynę właśnie tą pięknie kwitnącą rośliną. Po zerwaniu narcyza Kora została zabrana do Hadesu. Przerażona Demeter długo szukała córki i była tak zrozpaczona jej zniknięciem, że na ziemi zaczęły pojawiać się susze i klęski żywiołowe. Ostatecznie Zeus pomógł odnaleźć jej córkę, jednak Kora, która w podziemiach zjadła granat, nie mogła już opuścić podziemi. Od tego czasu ⅔ roku Kora mogła spędzać ze swoją matką na ziemi, a ⅓ wraz ze swoim mężem, jako władczyni podziemi – Persefona. Za każdym razem, kiedy Demeter tęskni za swoją córką, przyroda zamiera, płacze słotą i tężeje zmrożona.
Wizerunek i atrybuty Persefony
Kora, która po porwaniu przez Hadesa musiała zmienić imię i stała się Persefoną, była władczynią świata podziemnego, a także opiekunką dusz zmarłych. Zazwyczaj przedstawiana jest jako młoda dziewczyna, która w ręce trzyma owoc granatu lub narcyz. Jej odpowiednikiem w mitologii rzymskiej jest Prozerpina.
Zobacz także: Hades, bóg zmarłych i podziemi
Rys. Adobe Stock