10 ciekawostek o Australii
Australia – to państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata – Australię, wyspę Tasmanię i inne mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. To jedyny kraj na świecie, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnych państwem. Jest to państwo niezwykłe, z którym wiąże się wiele ciekawostek. Dzisiaj poznacie pierwszą turę interesujących faktów:
1. Australia jest zadziwiająco wielka – jest szóstym co do wielkości państwem na świecie (po Rosji, Kanadzie, Chinach, Stanach Zjednoczonych i Brazylii). Na jej powierzchni można by było zmieścić większość państw europejskich. Co ciekawe, jest ona równocześnie najmniejszym kontynentem na świecie.
2. Australia jest jednym z najbardziej płaskich krajów ze średnią wysokością nie przekraczającą 330 m. Najwyższym punktem kontynentu jest Góra Kościuszki o wysokości 2228 m n.p.m. Góra ta została odkryta i zdobyta w 1840 roku przez polskiego podróżnika – Pawła Strzeleckiego i nazwana przez niego dla uczczenia pamięci gen. Tadeusza Kościuszki.
3. Stolicą Australii jest Canberra. Zamieszkuje ją ok.382 tysięcy ludzi. Australijski rząd celowo zbudował nową stolicę właśnie w tym miejscu, aby stłumić niezdrową rywalizację pomiędzy Melbourne a Sydney.
4. Australijczycy uwielbiają skracać słowa. Dzięki nim świat dostał słowo „selfie”.
5. 90% terytorium Australii jest jałowe i nie nadaje się do uprawy.
6. Mięso kangura dostępne jest w prawie każdym supermarkecie. Wykorzystywane jest zamiast wołowiny i baraniny, szczególnie cenione jest za niską zawartość tłuszczu (1-2%).
7. W Australii jest 75,5 miliona owiec. To 3,3 razy więcej niż ludzi.
8. W Australii istnieje miejsce, z którego bliżej jest do kosmosu, niż do najbliższego miasta.
9. W Australii mieszkają najszczęśliwsze zwierzęta świata – kuoki – małe torbacze o stale uśmiechniętym wyrazie pyszczka.
10. W Australii jest ok. 10 000 plaż. Jeśli odwiedzałbyś jedną dziennie, to odwiedzenie wszystkich zajęłoby Ci prawie 30 lat.
Fot. wikipedia.org
Źródło: australove.com, podroze.onet.pl