Jeśli masz podobny problem, szukaj pomocy

Choć anoreksja ma podłoże psychiczne, jest chorobą bardzo groźną dla fizycznego zdrowia. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów trzeba niezwłocznie poszukać pomocy. Szybkie podjęcie leczenia anoreksji może nawet ocalić choremu życie.

Anoreksja to choroba, o której niechętnie rozmawia się z innymi, nawet bliskimi osobami. Trudno jest nawet samemu sobie zadać pytanie: „czy mam anoreksję?”. Anorektycy zwykle przez długi czas nie chcą dopuścić do siebie myśli o swoim problemie. Wierzą, że mają kontrolę nad swoją dietą i wagą, więc nie potrzebują leczenia. Skutki anoreksji są jednak na tyle poważne, że nie wolno lekceważyć żadnych objawów sugerujących tę chorobę.

Gdzie szukać pomocy w przypadku anoreksji?

Swoimi obawami dotyczącymi anoreksji warto w pierwszej kolejności podzielić się z zaufanymi osobami. Ich wsparcie jest bezcenne. Łatwiej też z ich pomocą rozpocząć leczenie. Jeśli rozmowa ze znajomymi jest zbyt trudna, warto zadzwonić na bezpłatną linię telefonu zaufania (pod numer 116 111).
Zauważywszy u siebie objawy choroby, można wykonać test na anoreksję (jakich wiele można znaleźć w sieci), ale niezależnie od wyniku, trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Niechęć do jedzenia czy szybki spadek wagi mogą być jednak symptomami innych poważnych dolegliwości, które należy wykluczyć. Jeśli lekarz rozpozna anoreksję, kieruje chorego do poradni zdrowia psychicznego, a jeśli to konieczne – także do innych specjalistów.

Na czym polega leczenie anoreksji?

Ponieważ anoreksja jest chorobą ciała i duszy, jej terapia odbywa się dwutorowo. Lekarze muszą ustabilizować fizyczny stan pacjenta, co może wiązać się z pobytem w szpitalu. W przypadku niedużej niedowagi często wystarcza wprowadzenie odpowiedniej diety, dzięki której anorektyk może odzyskać prawidłową wagę.
Chory trafia także pod opiekę psychoterapeuty. Z taką osobą można porozmawiać o swoich zmartwieniach i wspólnie ustalić, które z nich wywołały potrzebę zmiany sylwetki. Terapeuta pomaga choremu znaleźć rozwiązanie tych problemów. W ten sposób eliminuje się przyczynę anoreksji.
Zobacz także:  Co to jest anoreksja? Przyczyny choroby.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?