Jak pracować nad sobą, aby efekty tej pracy były zauważalne? Przede wszystkim, dbając o własny rozwój, na początku obudź wiarę w siebie i swoje siły. Potem wyznacz sobie cel główny i świadomie do niego dąż.
Czy wiesz, jak Iga Świątek sięga po najwyższe trofea w tenisie? A znasz historię Jana Meli, który był najmłodszym zdobywcą dwóch biegunów (miał wówczas 15 lat) i dokonał tego w jednym roku mimo niepełnosprawności? Ty też możesz spełniać swoje marzenia, jeśli tylko naprawdę tego chcesz. Pomogą ci w tym pomysł, praca nad sobą i wytrwałość. Potrzebny jest też plan działania, który będziesz konsekwentnie, krok po kroku realizować.
Praca nad sobą – od czego zacząć?
Samodoskonalenie i rozwój są ważne, aby osiągać to, na czym ci zależy. Rozwijaj też pasje, bo one dają radość i sprawiają, że stajesz się mistrzem w tym, co lubisz. Pracę nad sobą rozpocznij przede wszystkim od znalezienia pomysłu na siebie i czasu na realizację tego pomysłu. Pamiętaj, że doskonalenie siebie nie musi zawsze oznaczać wyłącznie nabywania konkretnych kompetencji czy nowych umiejętności. Czasem ważniejszy okazuje się rozwój duchowy. Z kolei wiara w siebie i pozytywne myślenie są podstawą i motorem do działania, więc to od ich rozbudzenia zacznij.
- Zastanów się, co dla ciebie jest ważne, jakie masz marzenia.
- Postaw sobie cel główny, który przybliży cię do osiągnięcia tego, o czym marzysz.
- Wykonaj plan działania. Rozłóż go w czasie. Daj sobie możliwość jego realizacji.
- Nie próbuj wszystkiego zrobić od razu. Wyznacz cele pośrednie.
- Te mniejsze cele potraktuj jako kamienie milowe, które przybliżają cię do twojego celu głównego.
- Gdy dopadnie cię zwątpienie, sięgnij po książki o samorozwoju.
Praca nad sobą – ćwiczenia
Każde zajęcia z samorozwoju mają na celu nauczyć cię przede wszystkim jednego – sumienności, rzetelności i odpowiedzialności przed sobą. Nikt cię nie będzie sprawdzał. To nie o to chodzi. Jeśli jednak chcesz naprawdę osiągnąć swoje cele i spełniać marzenia, pamiętaj:
- działaj regularnie,
- planuj i trzymaj się tego planu,
- ustal sobie realne cele i sumiennie do nich dąż,
- daj sobie czas na skupienie – zajęcia z samorozwoju nie powinny odbywać się w przerwie między jednym a drugim zadaniem, powinny mieć swój czas i miejsce,
- zaakceptuj porażki – błędy się zdarzają, nie bój się ich, ale wyciągaj wnioski i ucz się z nich na przyszłość.
- podnoś sobie stopniowo poprzeczkę – drobnymi krokami w końcu osiągniesz sukces.
Techniki samorozwoju
Bardzo dobrym pomysłem jest udział w warsztatach samorozwoju, które rozbudzą twój potencjał. Nauczysz się na nich, jak zmotywować się do pracy nad sobą, jak pokonać własnego lenia, głęboko ukrytego krytyka, doradcę, który mówi, że nie warto. Inwestuj w rozwój – satysfakcja z wyników, radość i szczęście z tego, co osiągniesz, to najlepsza nagroda. Przede wszystkim myśl pozytywnie, wiara w swoje możliwości to podstawa sukcesu. Pamiętaj jednak, że w samorozwoju nie chodzi o oderwanie się od otoczenia, bliskich i przyjaciół, ale o życie w równowadze, zgodzie ze sobą i tworzenie najlepszej wersji siebie – również po to, by dzielić się tym z innymi.
Rys. Adobe Stock