Język polski i literaturaWiedzieć więcej

Historia Antygony, streszczenie dramatu antycznego Sofoklesa

Wierna swoim ideałom i wartościom nawet w obliczu śmierci Antygona jest idealnym przykładem tragizmu bohatera, dla którego zarówno wybór prawa boskiego, jak i ludzkiego zakończy się tragicznie. Dowiedz się, jak potoczyły się losy bohaterki i jakie motywy przewodnie można znaleźć w utworze Sofoklesa.

„Antygona” Sofoklesa to dobrze znana tragedia grecka o tematyce despotycznej władzy, ideałach, miłości i wierze. Tytułowa bohaterka musi zmierzyć się trudnym wyborem i zdecydować, czym kierować się w swoim życiu.

Antygona – losy bohaterki dramatu (streszczenie)

Za pochowanie swojego brata, Polinejkesa, który był zdrajcą państwa, Antygona zostaje skazana na śmierć. Król Teb, Kreon, nie ulega prośbom swojego syna, a jednocześnie narzeczonego Antygony. Jest przekonany o słuszności swojego wyroku. Antygona nie czeka jednak, aż zamurują ją żywcem i zabija się sama. Z rozpaczy syn Kreona przebija się mieczem, później samobójstwo popełnia także jego żona. Król Teb zostaje sam.

Główne motywy w „Antygonie” Sofoklesa

  • Bunt – Antygona buntuje się przeciwko zasadom ustalonym przez Kreona i postępuje zgodnie z własnym sumieniem.
  • Tragizm – zarówno Antygona, jak i Kreon to bohaterowie tragiczni: każdy wybór doprowadzi do nieszczęścia. Antygona mogła albo umrzeć, albo porzucić swoje wartości. Za nieprzestrzeganie prawa ludzkiego Kreon mógłby stracić tron, ale zatrzymując go, traci swoich najbliższych.
  • Miłość i poświęcenie – Antygona nawet w obliczu śmierci zdecydowała się godnie pochować brata. Jej przywiązanie jest silniejsze niż strach.
  • Samobójstwo – Antygona zabija się ze strachu przed powolną śmiercią, syn i żona Kreona z rozpaczy.
  • Antygona – ponadczasowy charakter dramatu i odwołania w kulturze

Choć motywy przedstawione w „Antygonie” wywodzą się z kultury greckiej, wiele osób dostrzega w nich ponadczasowy przekaz. Nawiązania do „Antygony” można znaleźć m.in. w „Antygonie w Nowym Jorku” napisanej przez Janusza Głowackiego, w poemacie Czesława Miłosza „Antygona” oraz w dramacie „Godzina Antygony” autorstwa Artura Marii Swinarskiego.

Zobacz także:  Przyczyny i znaczenie wojny trojańskiej
Fot.: Wikipedia

Polecane artykuły
CiekawostkiGry i quizyWiedzieć więcej

Co to jest burza mózgów? W czym może pomóc?

Burza mózgów to dyskusja, której podstawowym celem jest wskazanie możliwie największej…
CiekawostkiWiedzieć więcej

Co to jest mapa myśli i dlaczego warto z niej korzystać?

Mapy myśli to coraz popularniejszy sposób tworzenia notatek. Niektórzy wykorzystują je…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…