Inspiracje: Helena Rubinstein – dziewczyna z Krakowa, która swoimi kosmetykami podbiła świat

Helena Rubinstein - zdjęcie w kapeluszu

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Biografia Heleny Rubinstein to inspirująca opowieść o odwadze, przedsiębiorczości i determinacji. Wkład Heleny w rozwój przemysłu kosmetycznego jest absolutnie niezaprzeczalny, a jej marka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

Historia cesarzowej piękna, jak nazywał Helenę Rubinstein poeta Jean Cocteau, to opowieść o dziewczynie, która z ubogiej emigrantki stała się jedną z najbogatszych kobiet świata.

Helena Rubinstein – ciekawostki z młodości 

Helena Rubinstein biografii doczekała się co najmniej kilku. Odsłaniały one nieco inną historię jej młodości niż ta, którą sama prezentowała. Helena od zawsze marzyła o bogactwie. Nic więc dziwnego, że snuła opowieści, według których urodziła się w Krakowie w zamożnej rodzinie, a ojciec kolekcjonował antyki. Prawdziwe w tej historii okazało się jednak tylko miejsce. Przy ulicy Szerokiej 14 w Krakowie można zobaczyć rodzinny dom Heleny Rubinstein.

Helena urodziła się w 1870 lub 1872 roku. Pochodziła z krakowskiej ubogiej żydowskiej rodziny. Zakochała się jednak w goju (czyli Polaku), ale na ten związek nie chciał się zgodzić jej ojciec. Uciekła więc z Polski przed niechcianym, narzuconym jej małżeństwem z innym mężczyzną. Tak znalazła się w Australii, gdzie zaczęła się jej wielka kariera…

Życiorys Heleny Rubinstein  – praca, rachunki i reklama

Kiedy Helena Rubinstein trafiła do Australii, zachwyciła mieszkające tam kobiety swoją wyjątkową urodą i nieskazitelną cerą. Przedsiębiorcza młoda kobieta od razu dostrzegła w tym szansę na sukces. Miała ze sobą bowiem 12 słoiczków kremu od matki, która nauczyła ją pielęgnacji. Kiedy słoiczki się kończyły, Helena postanowiła samodzielnie odtworzyć recepturę i tak powstał pierwszy słynny krem Valaze z lanoliny, wyciągów roślinnych (w tym z kory sosnowej) i esencji migdałowej lub lawendowej. Rubinstein wiedziała jednak, że do sukcesu potrzeba czegoś więcej. Stworzyła więc historię, według której matka dostała recepturę od słynnej aktorki Heleny Modrzejewskiej, a autorem całej kompozycji jest dr Jacob Lykuski.

Helena była wyjątkowo pracowita, a jednocześnie oszczędna. Mimo szybkiego sukcesu nie szastała pieniędzmi. Kobiecą intuicję i recepturę kremu zawdzięczała matce, a zdolność do przemyślanego prowadzenia biznesu i rachunkowości – ojcu. Wyposażona w te dwie kompetencje mogła podbijać świat.

Zobacz także: Inspiracje: Pola Negri – polska i światowa gwiazda niemego kina

Cenne znajomości i biznes na światową skalę

Popularność zdobyta w Australii była dla Heleny przepustką do powrotu do Europy, gdzie kolejno w Londynie i Paryżu otwierała swojej salony kosmetyczne. W 1915 roku przeniosła się jednak do USA, gdzie mieszkała już do śmierci. Podobnie jak słynny pianista Artur Rubinstein tak i Helena Rubenstein wyznawała bezkompromisową zasadę, że trzeba po sobie zostawić coś doniosłego, co posłuży całej ludzkości. Wprowadzała więc kolejne kremy, esencje kosmetyczne, produkowała kremy przeciwsłoneczne, z witaminami, aż w końcu otworzyła także SPA. Zgromadziła majątek szacowany na około 100 milionów dolarów. 

Helena kochała pieniądze, uwielbiała pozować do portretów w ogromnej ilości biżuterii, ale jednocześnie miała doskonały zmysł biznesowy i była oszczędna. Nie zabrakło w jej życiu także miejsca na filantropię. Wspierała Czerwony Krzyż, pełniła funkcję kolekcjonerki i mecenaski sztuki (jej portret namalował m.in. sam Picasso). Zmarła w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku w 1965 roku.

Źródło:

https://www.whitemad.pl/helena-rubinstein-i-jej-historia-jak-podbila-swiat-wybitna-krakowianka/

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');