Państwo Katar leży na kontynencie azjatyckim we wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Perską. Katar ma powierzchnię zaledwie 11,6 tys. km² i jest 27 razy mniejszy od Polski.
Praktycznie taką samą powierzchnię ma województwo świętokrzyskie, a mniejszą w Polsce ma tylko województwo opolskie. Całkowita liczba mieszkańców państwa Katar to około 3 mln, z czego tylko około 300 tys. to Katarczycy, reszta to imigranci, którzy przyjechali w poszukiwaniu zarobku.
Zobacz także: Mistrzostwa Świata w Katarze – najważniejsze terminy
Błyskawiczny rozwój państwa Katar
Państwo Katar w ciągu 70. lat niesamowicie się rozwinęło, w 1950 roku mieszkało tam tylko 25 tys. osób, a zdecydowana większość w stolicy państwa Doha. Od XIX wieku krajem rządzi emir, czyli książę pochodzący z rodu Al Sani. W latach 1871 – 1916 ziemie stanowiące obecny Katar należały do Turcji, a w latach 1916 – 1971 były uzależnione od Wielkiej Brytanii. Dopiero w 1971 uzyskali pełną niezależność. Od tego też roku rozpoczął się ogromny rozkwit Kataru dzięki odkryciu ogromnych złóż gazu, które później okazały się trzecimi na świecie, jeśli chodzi o ich wielkość. Wcześniej, bo od 1930 roku na terenie dzisiejszego Kataru wydobywano już ropę naftową. Co ważne, nie tylko wydobywa się tam te surowce, ale również przetwarza, i na tym właśnie państwo Katar zbudowało swoją potęgę. Obecnie Katar to niezwykle bogate państwo, jedno z bogatszych na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Mimo tego, że znaczna część jego terytorium to pustynia. Pogoda w państwie Katar jest bardzo ciężka. W sierpniu średnia temperatura wynosi około 40 st. C, a w styczniu 17 st. C.
Doha – wyjątkowa stolica państwa Katar
Kiedy spojrzymy na mapę Kataru, to zobaczymy, że państwo podzielone jest na 7 okręgów, z których największy jest Ar-Rajjan (5818 km²), ale najbardziej zaludniony jest ten najmniejszy, czyli Doha (234 km²), gdzie mieszka około miliona osób.
Doha to też stolica państwa Katar, gdzie najlepiej widać ogromne bogactwo, a największe ciekawostki miasta to:
- Muzeum Sztuki Islamskiej, które znajduje się na skrawku lądu wydartego morzu i zbudowane jest na wzór meczetu;
- dawny port poławiaczy pereł, gdzie podziwiać można pięknie odrestaurowane dau, czyli tradycyjne arabskie drewniane łodzie;
- pomnik – fontanna perły ustawiony przy wejściu do portu na pamiątkę pierwszego bogactwa Kataru, czyli pereł.
Państwo Katar – ciekawostki
Opisując państwo Katar, warto wskazać kilka ciekawostek:
- Rdzenni Katarczycy mogą liczyć na ogromne przywileje – nie płacą podatków, nie muszą płacić za prąd, a kiedy decydują się założyć rodzinę, to otrzymują od państwa Katar ziemię, na której mogą wybudować dom.
- Katar jest najmniejszym państwem w historii, które zorganizowało mundial.
- Dniami wolnymi od pracy w Katarze są piątek i sobota.
- Na terenie Kataru nie występują żadne rzeki ani jeziora.
Państwo Katar graniczy tylko z jednym sąsiadem – Arabią Saudyjską, z pozostałych stron otacza je Zatoka Perska.
Fot. Adobe Stock