Ekologia

Dzień Praw Zwierząt – 4 października czy 22 maja?

Dzień Praw Zwierząt obchodzony jest na całym świecie, w tym także w Polsce 4 października. O prawach naszych pupili przypomina się w kraju jeszcze raz – 22 maja, kiedy obchodzony jest Polski Dzień Praw Zwierząt.

Dni, w których przypomina się o prawach zwierząt, nie zostały wybrane przypadkowo.

4 października – Międzynarodowy Dzień Praw Zwierząt

Światowy Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku. Data ta jest nieprzypadkowa. Jest to bowiem dzień, w którym w Kościele katolickim wspomina się świętego Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt, a obecnie także ekologów i ekologii. Święto to rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, a cały październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt.

22 maja – Polski Dzień Praw Zwierząt

W Polsce Dzień Praw Zwierząt w szczególny sposób obchodzony jest również 22 maja. Data ta nawiązuje do dnia uchwalenia w roku 1997 słynnej Ustawy o ochronie praw zwierząt. Warto podkreślić, że do podpisania ustawy przyczyniła się między innymi petycja Klubu Gaja, którą podpisało aż 600 000 obywateli. Do tej pory była to największa kampania obywatelska na rzecz ochrony praw zwierząt w Polsce.

Dzień Praw Zwierząt – o czym nam przypomina?

W Dniu Praw Zwierząt przypomina się o obowiązkach właścicieli i opiekunów pupili. Na co dzień ich przestrzegania pilnują obrońcy praw zwierząt. Przede wszystkim zwraca się uwagę na zapisy ze Światowej Deklaracji Praw Zwierząt uchwalonej 21 września 1977 roku w Londynie przez Międzynarodową Federację Praw Zwierzęcia oraz przez UNESCO 15 września 1978 roku w Paryżu. Zgodnie z deklaracją każde zwierzę ma prawo do:

  • szacunku,
  • ochrony,
  • opieki,
  • humanitarnego traktowania.

Fot. Pixabay

 

Polecane artykuły
EkologiaGospodarka i finanse

Czym jest greenwashing – definicja i przykłady

Greenwashing w wolnym tłumaczeniu to „zielone mydlenie oczu”, „zielone kłamstwo”, czy…
EkologiaHobby i pasje

Gdzie znaleźć sklepy zero waste? Jak wyglądają zakupy zero waste?

Sklepy zero waste to jedna z odpowiedź na wyzwania współczesnego świata….
EkologiaGeografiaHobby i pasje

Spacer w Koronach Drzew i inne atrakcje Karkonoszy

Karkonoski Park Narodowy założony został w 1959 roku na terenie województwa…