Co to jest polemika. Co to znaczy polemizować. Kiedy stosować polemikę?

Polemika, dyskusj apoityczna

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Polemika to dyskusja, wymiana argumentów, konfrontacja stanowisk. Warto zadbać, aby toczyła się ona z zachowaniem podstawowych zasad komunikacji i zachowaniem szacunku do drugiej strony. 

Współcześnie bardzo często obserwujemy polemikę w Internecie. Niestety wielokrotnie odbiega ona od podstawowych zasad dyskusji i wymiany zdań między dwoma osobami. 

Polemizować – co to znaczy? 

Znaczenie słowa polemizować wiąże się oczywiście z rzeczownikiem polemika. Ten zaś pochodzi od dwóch greckich słów:

  • polemikós – „wojowniczy, wrogi”,
  • pólemos – „spór”.

Polemika oznacza dyskusję, a więc przedstawienie opinii odmiennej od czyjegoś stanowiska. Chodzi tutaj nie o forsowanie swojego zdania na siłę, nie bacząc na inne opinie, ale o starcie argumentów. Warto polemizować, ale z zachowaniem odpowiednich zasad. 

Synonim polemiki

Polemizować znaczy czepiać się, dysputować, sprzeczać, sprzeciwiać, kłócić, spierać. Wszystkie te synonimy polemiki wskazują, że nie chodzi o sytuację, w której ja mówię jedno, a ty drugie i mamy swoje stanowiska, których nie jesteśmy gotowi opuścić, ale licytujemy się na argumenty, licząc że kogoś do nich przekonamy. To zupełnie odmienne zachowanie niż manipulacja. 

Co oznacza polemizować? Jakie stosować zasady?

Dzisiaj w praktyce można zobaczyć znaczenie polemizowania. Internet i social media z komentarzami pod postami to świetny materiał porównawczy. Niestety bardzo często polemika jest emocjonalna, bazuje na bardzo ostrej argumentacji, atakuje się w niej drugą stronę bez zachowania elementarnych zasad dyskusji. Polemika powinna zaś opierać się na wymianie argumentów z zachowaniem szacunku do drugiej strony i odmiennego stanowiska, choćbyśmy się z nim fundamentalnie nie zgadzali.

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');