Deepfake to technika tworzenia fałszywych wideo, dźwięku lub obrazów do złudzenia przypominających te prawdziwe. Tego typu materiały coraz częściej pojawiają się w sieci i niestety coraz trudniej odróżnić je od tych autentycznych.
Co to deepfake? Definicja i sposób działania
Deepfake to wielka, dość nowa technologia, której celem jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji do tworzenia zmodyfikowanych, czyli nieprawdziwych treści – obrazów, dźwięków, filmów.
Nazwa deepfake stanowi połączenie słów „fake”, czyli fałszywy i „deep” odnoszącego się do pojęcia „deep learning”. Chodzi o tzw. głębokie uczenie maszynowe, charakterystyczne dla sztucznej inteligencji, którą wykorzystują programy do deepfake.
Dzięki aplikacjom do deepfake można stworzyć fałszywe wideo czy zdjęcia (np. z nałożoną twarzą danej osoby na inne zdjęcie źródłowe). Programy typu deepfake voice pozwalają nawet imitować, podkładać głos konkretnej osoby. Dzięki temu można tworzyć fałszywe, bardzo realistycznie podrobione materiały. Jest to również rodzaj fake newsa.
Deepfake AI – skąd aplikacje biorą swoją moc?
Pytanie, jak apka do deepfake jest w stanie „wyprodukować” zdjęcie czy wideo do złudzenia przypominające autentyczny obraz? W skrócie, aplikacje do deepfake bazują na materiałach umieszczanych w sieci. Im jest ich więcej, tym skuteczniej AI uczy się, jak ma wyglądać idealna kopia rzeczywistości. Tak właśnie powstają fałszywe obrazy, które do złudzenia przypominają autentyczne zdjęcia, dźwięki czy nagrania konkretnych osób.
Technologia deepfake – dlaczego jest taka groźna?
Deepfake pozwala niestety na bardzo duże manipulowanie naszą wiedzą. Można z jej pomocą tworzyć fałszywe wywiady, nieprawdziwe polityczne przemówienia, manipulować zdjęciami, zapisami wideo, a nawet nagraniami czyjegoś głosu. To wszystko sprawia, że technologia deepfake staje się narzędziem:
- dezinformacji i manipulacji – z jej pomocą można zachęcić kogoś, by uwierzył w coś, co nie jest prawdziwe; można w ten sposób siać niepokój, przyczyniać się do powstania nieporozumień, konfliktów, wojen itd.
- szantażu – możliwość tworzenia nieautentycznych materiałów, które trudno jednak zweryfikować może uderzać w prywatność czy dobra osobiste (np. dobre imię lub majątek) szantażowanych osób. Osoby, które dadzą się oszukać mogą np. paść ofiarą wyłudzaczy pieniędzy.
- obniżania wiarygodności, ośmieszania – im więcej w sieci pojawia się deepfake’ów, na które „nabiorą” się media, tym bardziej spada zaufanie do telewizji, radia, kanałów informacyjnych. Obniżenie wiarygodności może też niestety uderzać w osoby, których wizerunek zostanie wykorzystany. Ludzie mogą bowiem uwierzyć w nieprawdziwy przekaz. W obrazy wywołujące emocje łatwo uwierzyć, odkłamać je jest znacznie trudniej. Dlatego sprawdź koniecznie, jak się bronić przed deepfake’ami
Źródła:
- https://cyberdefence24.pl/cyberbezpieczenstwo/jak-rozpoznac-deepfake
- https://www.ey.com/pl_pl/serwis-audytorow-sledczych/2020/12/epoka-niepewnosci-czyli-deepfake-jako-nowe-narzedzie-dezinformac
Fot. Adobe Stock