Typ osobowości choleryk: kto to? Jakie ma cechy?

choleryk. Młody chłopak krzyczący na innych

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Choleryk to osobowość często trudna i wymagająca dla swojego otoczenia. To wizjoner, przywódca, ale i osoba nastawiona zadaniowo. Brzmi jak bajka? Niekoniecznie, jeśli uwzględnić, że przy takim myśleniu ludzie i ich emocje schodzą na dalszy plan.

Choleryka i sangwinika łączy chęć przywództwa, natomiast ten drugi jest zdecydowanie łagodniejszy w kontaktach z innymi. Choleryk musi nad sobą bardzo pracować, aby nie być toksycznym dla swojego otoczenia. 

Kto to jest choleryk?

Sangwinik, choleryk, flegmatyk, melancholik to cztery typy osobowości, spośród których choleryk jest chyba najtrudniejszą, jeśli chodzi o kontakty z innymi osobami. Synonimem choleryka jest indywidualizm, który często przybiera niestety formę kroczenia do celu bez względu na koszty. Melancholika i choleryka łączy niestety niestabilność emocjonalna, zdolność do łatwego ulegania emocjom, brak kontroli nad własnymi zachowaniami. Z sangwinikiem z kolei choleryka łączy chęć przywództwa. Ta mieszanka indywidualizmu, niestabilności emocjonalnej oraz bycia liderem bywa naprawdę wybuchowa.

Kim jest choleryk? Jakie ma cechy?

Typy osobowości z dominującym cholerykiem reprezentują osoby, które:

  •  są ukierunkowane na zadania, 
  • nie zwracają uwagi na uczucia i emocje innych osób, 
  • mają silną, indywidualną osobowość, 
  • trudno jest zranić, 
  • mają potrzebę wyższości, którą starają się zaspokajać dostępnymi im sposobami, 
  • mają cechy dyktatorskie, 
  • nie znoszą sprzeciwu, 
  • myślą dalekowzrocznie i są w stanie stawiać sobie i innym nowe cele i wyznaczać kierunki działań. 

Energiczny choleryk – jakie ma mocne i słabe strony

Cechy osobowości choleryka sprawiają, że trudno nawiązuje się z nim relacje. Przede wszystkim do słabych stron trzeba wskazać na brak empatii, łatwe uleganie emocjom, a także chorobliwą niejednokrotnie zadaniowość. Ta sama zadaniowość jest jednak także i mocną stroną choleryka, który jako lider jest w stanie tworzyć zupełnie nowe kierunki działań. Aby być liderem, z którym inni chcą pracować, musi on jednak poskramiać część swojej osobowości choleryka.

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');