Bezpieczne wakacje zależą w dużej mierze od ciebie. Zasady, o których przeczytasz poniżej, mogą pomóc ci uchronić się przed wieloma nieprzyjemnymi i stresującymi sytuacjami. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od ciebie.
Bezpieczne wakacje na wsi, nad wodą, w górach w dużej mierze zależą od naszej wyobraźni. Starajmy się więc ograniczać ryzyko, niż je prowokować.
Bezpieczne wakacje – zasady, których warto przestrzegać
Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Przede wszystkim odpowiednio się do nich przygotować.
- Należy zabrać ze sobą telefon, kartę płatniczą, jeśli to możliwe dobrze jest ją wgrać na smartfon. Przydać się może legitymacja. Koniecznie do telefonu trzeba zabrać ładowarkę. Jeśli planujesz dłuższy wyjazd powerbank.
- Z rodzicami lub opiekunami należy ustalić zasady komunikacji, np. odzywasz się codziennie rano i wieczorem. Jeśli zabraknie kontaktu z twojej strony, rodzice mają prawo zacząć się martwić. Jeśli się nie dodzwonią – interweniować.
- W domu powinny zostać wszelkie dane kontaktowe – gdzie jesteś, z kim, w jakim ośrodku.
Jak bezpiecznie spędzić wakacje?
6 zasad bezpiecznych wakacji to:
- Trzymaj pieniądze i inne cenne rzeczy przy sobie. Zamiast otwartej torebki na sznurku postaw na nerkę przypasaną do bioder.
- Kontroluj, co się wokół ciebie dzieje. Nie oddalaj się od grupy. Jeśli gdzieś odchodzisz – poinformuj o tym opiekuna, rodzica, koleżankę lub kolegę.
- Nie rozmawiaj z nieznajomymi. Oczywiście nie oznacza to, że rezygnujemy z życzliwości, ale dystans wobec obcych należy zachować.
- Włącz lokalizację w telefonie. Miej przy sobie mapę, kartkę z adresem. Bądź przygotowany na wypadek utraty telefonu. Jeśli nie pamiętasz numeru do najbliższych, zapisz go na kartę.
- Słuchaj starszych – opiekunów, przewodników, nauczycieli, rodziców. Nie uprawiaj samowolki.
- Zdobądź wiedzę, jak wzywać pomocy. Zapamiętaj numery telefonów alarmowych. Bezpieczne wakacje nad morzem oznaczają, że o północy pamiętasz numer do WOPR.
Zobacz także: Jak planować podróż autostopem. Czy to jest bezpieczne?