Czym jest Hamas? Historia organizacji

Flaga Palestyny

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Hamas w tłumaczeniu z języka arabskiego dosłownie oznacza „zapał” lub „entuzjazm”. To polityczna i militarna organizacja założona przez Palestyńczyków, której głównym zadaniem jest walka z Izraelem. Aby poznać genezę Hamasu, trzeba cofnąć się do roku 1935. Wtedy bowiem na terenie Palestyny rozpoczęła działalność filia organizacji o nazwie Bracia Muzułmańscy, która powstała w Egipcie osiem lat wcześniej.

Bracia Muzułmańscy byli zagorzałymi przeciwnikami powstania państwa Izrael i bezwzględnie zwalczali wszelkie działania wspierające jego utworzenie. Brali aktywny udział w powstaniu w 1936 roku, dzięki czemu zdobyli ogromne poparcie i szacunek w całej Palestynie. Później przeprowadzali wiele ataków terrorystycznych na terenie Izraela.

Historia Hamasu, czyli skąd wzięła się ta organizacja?

Po przegranej wojnie sześciodniowej państw arabskich z Izraelem w 1967 roku Bractwo Muzułmańskie praktycznie porzuciło walkę zbrojną i zajmowało się głównie działalnością charytatywną, edukacyjną i kulturową wśród Palestyńczyków w okupowanej przez Izrael Strefie Gazy. Co ciekawe rząd Izraela wspierał ich działania, nawet w części je finansując, przez co wielu Palestyńczyków uważało Braci Muzułmańskich, zwanych też islamistami, za zdrajców. W 1978 roku Izrael pozwolił na oficjalną rejestrację stowarzyszenia Centrum Islamskie, w które przekształcili się Bracia Muzułmańscy. Już rok później wewnątrz organizacji powstał odłam Duma Wiernych Wojowników, których uważa się za poprzedników Hamasu.

Jak Hamas urósł w siłę?

Oficjalnie Centrum Islamskie przekształciło się w Muzułmański Ruch Oporu, zwany potocznie Hamasem, w 1987 roku. Emblematem Hamasu są dwa skrzyżowane miecze na tle meczetu na Świętej Skale w Jerozolimie oraz dwie palestyńskie flagi z hasłami: „Nie ma Boga oprócz Allaha” i „Prorok Mahomet jest wysłannikiem Boga”. Na samym szczycie emblematu znajduje się miniaturowa mapa Palestyny. Początek historii Hamasu związany jest z tzw. pierwszą intifadą, czyli masowym powstaniem Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji. Od tego momentu Hamas zaczął zdobywać dominującą pozycję wśród Palestyńczyków. Do ogromnej radykalizacji działań Hamasu doszło w 1993 roku, kiedy podpisano porozumienie między Organizacją Wyzwolenia Palestyny (działała od 1964 roku i do tego momentu była najsilniejszą organizacją palestyńską) i Izraelem. Ekstremiści z Hamasu odrzucali wszelkie porozumienia z Izraelem i rozpoczęli wzmożoną działalność terrorystyczną, która doprowadziła do zerwania pokojowych rokowań OWP z Izraelem.

Wojna Izraela z Hamasem w Strefie Gazy

Pierwszym przywódcą Hamasu był szejk Ahmad Jasin, który zginął 22 marca 2004 roku w wyniku ataku izraelskich śmigłowców, kiedy opuszczał meczet w Gazie. W 2007 roku Hamas uzyskał pełną kontrolę nad Strefą Gazy. Od tego momentu rozpoczęła się bardzo intensywna islamizacja tego obszaru poprzez narzucenie Palestyńczykom religijnego trybu życia. Zaczęto też prześladować chrześcijan. Praktycznie od 2008 roku trwa wojna Izraela z Hamasem, choć właściwie trafniej byłoby nazwać to walką izraelskiego wywiadu Mossad z Hamasem. To właśnie Mossad uczestniczył w grudniu 2008 roku w przygotowaniach do akcji Płynny Ołów, której celem była likwidacja Hamasu w Strefie Gazy. W wyniku działań zbrojnych śmierć poniosło 14 Izraelczyków i 1350 Palestyńczyków, w tym 700 bojowników Hamasu.

Kolejna akcja wojsk izraelskich wymierzona w Hamas w Strefie Gazy miała miejsce w listopadzie 2012 roku. Nosiła kryptonim Filar Obrony i była odwetem za ostrzał rakietowy prowadzony przez bojowników Hamasu.

Jak widać, konflikt izraelsko-palestyński ciągnie się od wielu lat i na razie trudno liczyć na jego rychłe zakończenie, o czym świadczą choćby aktualne zamieszki w Jerozolimie.

Fot. Pixabay

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');