Niewiasta, białogłowa – jakie znaczenie mają te określenia?

Niewiasta, młoda dziewczyna na łące w lesie

Autor: Magda Nabiałek

Krótko o autorze:

Niewiasta i białogłowa to jedne z ciekawszych określeń, którymi opisywano kobietę w dawnych wiekach. Ich znaczenie wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

Czy niewiasta i białogłowa oznaczają tę samą kobietę? Sprawdź!

Niewiasta – etymologia słowa

Niewiasty to określenie, które w polszczyźnie było kiedyś bardzo popularne. Słowo „niewiasta” dalej jest w naszym słowniku, choć korzystamy z niego znacznie rzadziej, raczej w roli archaizmu. Warto jednak wiedzieć, że „niewiasta” wywodzi się od prasłowiańskiego „nevěsta”, które pochodzi od czasownika „nevěsti” oznaczającego „nie wiedzieć, nie znać”. Stąd często próbuje się wyprowadzać etymologię słowa „niewiasta” z definicji tej, „która nic nie wie”. Warto jednak pamiętać, że ten brak wiedzy oznaczał dawniej raczej to, że młoda kobieta (wchodząca do rodziny jako narzeczona, młoda żona, synowa, bratowa) była nieznana innym członkom rodziny. Była więc raczej tajemnicza. Samo określenie „niewiasta” było pozytywne.

Białogłowa – kim była w dawnej Polsce?

Kolejną alternatywą dla współczesnego określenia kobiety (które co ciekawe w staropolszczyźnie niekoniecznie było określeniem pozytywnym) było słowo „białogłowa”.

  • Odsyłało ono do charakterystycznego nakrycia głowy, które nosiły młode mężatki.
  • Określenie to odnosiło się właśnie przede wszystkim do nich, z czasem zaś zaczęło funkcjonować jako synonim słowa „żona”.

Niewiasta i białogłowa a współczesna kobieta

Określenia takie jak „niewiasta” czy „białogłowa” zupełnie nie oddają dzisiejszego sposobu widzenia nowoczesnej kobiety. Niestety obydwa te słowa mają obecnie konotacje, które wskazują, że kobieta jest tajemnicza, ale niewiele wie o świecie, jest przede wszystkim ozdobą mężczyzny. Niewiele ma to wspólnego z aktualną rzeczywistością. Kobiety stanowią ponad połowę społeczeństwa i nie ma obecnie żadnego powodu, żeby ktoś za nie decydował. Niestety dalej w XXI wieku widać, jak silny jest dawny schemat myślenia o kobiecie jako słabej i wymagającej opieki, pokierowania jej losem. Z tym stereotypem trzeba raz na zawsze się pożegnać. Kobiety same także powinny dbać o swój wizerunek społeczny – brać własne życie w swoje ręce i w równym stopniu kreować rzeczywistość.

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');