Jak budować relacje społeczne w czasie pandemii?

młoda kobieta, dziewczyna przy oknie

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Relacje międzyludzkie to określony sposób wyrażania uczuć i postaw między dwiema lub kilkoma osobami. Ich podstawą jest komunikacja interpersonalna, czyli proces, w którym jednostka przekazuje i otrzymuje informacje od drugiej osoby. W czasach pandemii musimy nauczyć się budować relacje w zupełnie inny sposób.

Koronawirus postawił nas w sytuacji dotąd niespotykanej. Musimy stosować się do wielu ograniczeń i obostrzeń związanych z pandemią, a jednym z najważniejszych problemów związanych z izolacją jest brak możliwości spotkań z rodziną i przyjaciółmi. To co do tej pory znaliśmy, to jak żyliśmy, bardzo się zmieniło.

Trudne relacje w świecie VUCA

Do dzisiejszej sytuacji znakomicie pasuje skrót VUCA, który powstał w latach 90. XX wieku. Opisuje on dynamicznie zmieniający się świat. Skrót pochodzi z języka angielskiego i powstał z pierwszych liter słów variability (zmienność), uncertainty (niepewność), complexity (złożoność) oraz ambiguity (niejednoznaczność). Świat w czasie pandemii jest niepewny, sytuacja zmienia się z dnia na dzień w związku z tym, że jest bardzo złożona, a czasem niejasna, niejednoznaczna. Symbolem tego świata jest stwierdzenie „to zależy”, czyli nie wszystko można zaplanować, a nasze decyzje zależą od dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Ważna praca nad budowaniem relacji

W nowej sytuacji musimy nauczyć się właściwie od nowa budować relacje z naszymi bliskimi i przyjaciółmi. Ograniczenia w czasie pandemii bardzo źle wpływają na ludzką psychikę. Kontakty z innymi ludźmi to podstawa równowagi psychicznej.

Jak więc budować relacje w tej trudnej sytuacji?

  • Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Wideorozmowy to nie tylko możliwość rozmowy, ale też szansa na wspólne spędzenie czasu – możemy nawet w czasie takiej wideorozmowy grać w różne gry z naszymi przyjaciółmi i bliskimi.
  • Wspólne odrabianie lekcji czy wspólna nauka na różnych komunikatorach to również budowanie relacji w czasie pandemii.
  • Kiedy jesteśmy zmuszeni zostać w domu, powinniśmy bardzo dbać o dobrą atmosferę. Wszyscy są na pewno rozdrażnieni tą trudną sytuacją, więc musimy być dla siebie szczególnie wyrozumiali.

Utrzymywanie relacji w czasie pandemii

Komunikacja twarzą w twarz opiera się głównie na mowie ciała, a okazuje się, że słowa nie stanowią nawet 10% procesu komunikacji. W czasie rozmowy przez telefon nie można się uśmiechnąć czy kiwnąć głową. Jak więc skutecznie porozumiewać się, gdy nasz rozmówca jest daleko?

  • W 100% skup się na rozmowie, wyłącz radio czy telewizor.
  • W pełni skoncentruj się na tym, co mówi rozmówca, a nie zastanawiaj nad odpowiedzią.
  • Wczuj się w sytuację drugiej osoby, nie udzielaj rad, dopóki nie będziesz wiedzieć na pewno, co twój rozmówca ma na myśli. Bardzo przydatny jest do tego trening uważności.
  • Bądź aktywny w czasie rozmowy, aby nie była ona jednostronna.

Fot. Ursula Schneider / Pixabay

 

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');