Fact-checking. Gdzie sprawdzać wiarygodność newsów?

Młody człowiek trzyma w dłoniach klicki z napisem Fake/Fact

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Wiarygodność wielu newsów, szczególnie tych sensacyjnych, przełomowych i wywołujących strach, warto sprawdzać. Aby ci w tym pomóc, powstały między innymi specjalne serwisy fact-checkingowe.

Do najpopularniejszych serwisów fact-checking w Polsce należą Antyfake, Konkret24 oraz OKO.press.

Nie wierz wszystkiemu, co czytasz

Nie warto ufać wszystkim wiadomościom, z którymi stykasz się w sieci. Z bardzo dużą uważnością należy podchodzić do opinii, sensacji i newsów, którymi w komentarzach dzielą się inni internauci. Nie do końca warto także ufać wszystkim czytanym artykułom, część z nich to bowiem fake newsy, które powstają wyłącznie po to, by dobrze się „klikały” lub służyły dezinformacji.

Wiadomości o świecie warto czerpać ze sprawdzonych źródeł – serwisów informacyjnych takich jak BBC, Reuters (przy okazji możesz poćwiczyć angielski) czy PAP w Polsce. Oczywiście większość informacji pojawiających się w serwisach takich jak Onet, Wp.pl czy TVN24 również jest wiarygodna, choć i tutaj czasami zdarzają się wpadki.

Gdzie sprawdzać informacje?

Portale newsowe bazują niejednokrotnie na sensacji i plotkach. Zdarza się, że nawet doświadczeni dziennikarze podają newsa bez jego weryfikacji. Na szczęście, aby pomóc ci w weryfikacji fake newsów, powstały specjalne platformy fact-checking:

  • pracujące w nich osoby weryfikują treści pod kątem ich prawdziwości,
  • fact-checkerzy zbierają wypowiedzi, informacje i fakty dotyczące danego tematu, a następnie dokładnie je analizują,
  • na takich platformach dementuje się fake newsy i rozpowszechnia jedynie sprawdzone informacje.

W Polsce fake newsy warto sprawdzać na AntyFake oraz Konkret24. Do najważniejszych platform fact-checkingowych należą OKO.press i Demagog.org.pl. Ogólnoświatowymi newsami zajmują się m.in. Politifact czy FactCheck.org.

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Do wiadomości pojawiających się w sieci trzeba podchodzić ze sporym dystansem. Nie każdą informację zweryfikujesz na portalu checkingowym. Możesz jednak przeprowadzić samodzielne śledztwo:

  • sprawdź, kto jeszcze porusza dany temat,
  • przyjrzyj się dyskusji na innych platformach,
  • spróbuj dotrzeć do pierwszego newsa i sprawdź, na ile jest wiarygodny, zwróć szczególną uwagę na autora (czy to znany dziennikarz, czy np. anonim).

Zobacz także:

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');