Nauka zdalna może się powtórzyć. Komu sprawia największe problemy?

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Nauka online, zamknięcie szkół, ograniczenie przestrzeni nauki do własnego pokoju, brak możliwości kontaktu z kolegami i koleżankami – to wszystko było trudne dla każdego ucznia. Byli jednak tacy, dla których sytuacja ta okazała się szczególnie uciążliwa. Bądźmy na to wyczuleni i pomagajmy sobie wzajemnie.

Problemy z połączeniem, brak sprawnego komputera, trudności ze skupieniem – to tylko wybrane problemy, które dotknęły część uczniów w trakcie nauczania zdalnego.

Nauczanie zdalne a problemy techniczne (i nie tylko)

Nauczanie online okazało się szczególnie trudne dla dzieci z biedniejszych rodzin, którym brakowało komputera. W wielu domach nie było go w ogóle, w części był jeden na rodzeństwo, niektóre dzieci zmuszone były do współdzielenia komputera z rodzicami, którzy również pracowali zdalnie. 
W niejednym domu problemem okazał się także brak własnego miejsca do nauki, w którym można byłoby się skupić. 
Uciążliwym problemem były też kłopoty z zasięgiem, prędkością łącza i zrywaniem połączenia podczas lekcji prowadzonych przez Internet. Dotyczyło to zarówno dzieci mieszkających na wsi, jak i w miastach. Nie wszystkie rodziny dysponują bowiem szybkim i sprawnym łączem, które nie generowałoby problemów technicznych. Na szczęście okazało się, że pewnym ułatwieniem jest połączenie przez telefon, który w pewnym stopniu ratuje sytuację.

Bez kontaktu z rówieśnikami

Problemy techniczne to tylko jeden z negatywnych aspektów nauczania zdalnego. Dla wielu uczniów odcięcie od możliwości kontaktu z rówieśnikami, pełnej współpracy w grupie, bazowania na schemacie akcji i reakcji (który nie jest możliwy do zrealizowania w 100% w modelu zdalnym) było bardzo trudnym przeżyciem. Jeszcze bardziej traumatyczne okazało się to doświadczenie dla dzieci z rodzin problemowych. Szkoła była dla nich bowiem nie tylko miejscem nauki, lecz także szansą na oderwanie się od trudnej sytuacji rodzinnej.

Nie tylko wady

Nauczanie zdalne ma oczywiście sporo wad, tak z punktu widzenia nauczycieli, rodziców, jak i samych uczniów. Trzeba jednak pamiętać także o jego zaletach:

  • w tej trudnej sytuacji uratowało uczniów od braku jakiegokolwiek kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami;
  • pozwoliło części uczniów i nauczycieli odkryć inne formy nauki i szerokie możliwości, jakie daje Internet;
  • pokazało jak bardzo ważna jest samodzielność.

Zobacz także:  Czy czeka nas kolejny rok nauki zdalnej? Kto na niej zyskuje?

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');