100% wynagrodzenia w czasie pandemii tylko dla górników?

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Różnice w wypłatach postojowego budzą wiele emocji

Tarcza antykryzysowa ma w swoich założeniach chronić państwo i obywateli przed skutkami pandemii. Opiera się na pięciu filarach, z czego dwa pierwsze dotyczą pracowników i przedsiębiorców. Pierwszy z nich związany jest z ochroną miejsc pracy i bezpieczeństwa pracowników, a drugi dotyczy finansowania przedsiębiorców.

Nie wszyscy eksperci czy pracodawcy oceniają pozytywnie podejmowane przez rząd działania. Z największą krytyką spotkało się specjalne potraktowanie górników.

Koronawirus na Śląsku

Na początku czerwca sytuacja epidemiologiczna stała się szczególnie dramatyczna na Śląsku. Okazało się, że największe ogniska koronawirusa znajdują się w kopalniach ze względu na panujące tam warunki pracy i brak możliwości odseparowania pracowników. W związku z tym 7 czerwca podjęto decyzję o czasowym zamknięciu aż 12 kopalń, ale górnicy w nich pracujący nadal otrzymywać będą 100% wynagrodzenia. Ta ostatnia sprawa wywołała bardzo duże kontrowersje, gdyż w ramach działań tarczy antykryzysowej inne firmy otrzymywały maksymalnie 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli 2 080 zł na pracownika. Inną możliwością było czasowe obcięcie wynagrodzenia pracowników, nawet do 50%, którzy w trakcie pandemii nie świadczyli pracy.

Dlaczego górnicy dostaną 100% wynagrodzenia?

W jaki sposób więc rząd tłumaczy, że akurat górnicy jako jedyna grupa zawodowa otrzymywać będą 100% wynagrodzenia mimo zamknięcia kopalń? Przedstawiciele rządu uzasadniają to w ten sposób, że w innych sektorach gospodarki firmy nie były zamykane, a pracodawcy mogli regulować zarobki pracowników. Kopalnie natomiast zostały całkowicie zamknięte. Krytycy tego posunięcia wskazują, że może dojść do eskalacji trwających już protestów przedsiębiorców, którzy otrzymują mniejsze wsparcie. Według niektórych ekspertów jest to po prostu niesprawiedliwe, że wszystkie grupy zawodowe mogą liczyć jedynie na wsparcie w postaci 80% minimalnego wynagrodzenia, podczas gdy górnicy będą otrzymywać pełną pensję. Nie jest jednak powiedziane, że pełna pensja będzie oznaczać wartość dotychczasowego pełnego wynagrodzenia. Może to być istotna różnica, ponieważ na wynagrodzenie górników składa się stosunkowo niska pensja podstawowa plus różne dodatki.

Zobacz także:  Rola państwa w sytuacji zagrożenia
 

 

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane