Wierz w siebie! to droga do sukcesu.
Większość polskich firm zarządzana jest przez mężczyzn. Sondaże służące zbadaniu tego zjawiska wykazały, że pracownicy – niezależnie od płci – uważają mężczyzn za lepszych szefów. Same kobiety rzadko starają się objąć stanowiska kierownicze. Z czego to wynika?
Do zarządzania ludźmi niezbędna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie oraz umiejętności społeczne. Płeć nie ma z tymi kompetencjami nic wspólnego. Co więcej, kobiety i mężczyźni mają obecnie taki sam dostęp do edukacji i to Polki częściej zdobywają wyższe wykształcenie. Kobiety z natury także mają większe zdolności interpersonalne.
Dlaczego pracownicy mają większe zaufanie do mężczyzn-szefów?
Pracownicy zapytani o to, dlaczego preferują mężczyzn na stanowiskach kierowniczych w firmie, najczęściej odwoływali się do stereotypów, wciąż żywych w naszej – przez wieki patriarchalnej – kulturze. Dopiero od niedawna kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni. Okazało się, że potrafią sobie doskonale radzić z zadaniami uznawanymi niegdyś za „męskie”. Wielu ludzi jednak wyłącznie mężczyznom przypisuje potrzebne na stanowisku kierowniczym cechy – stanowczość, odporność na stres czy umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Te same osoby obawiają się, że kobiety-szefowe są nazbyt emocjonalne, by dobrze zarządzać zespołem. Takie stereotypowe myślenie jest krzywdzące i zwykle odbiera paniom szansę na awans.
Dlaczego kobiety rzadziej niż mężczyźni chcą być szefami?
Kobiety często rezygnują z ubiegania się o najwyższe stanowiska właśnie dlatego, że nie wierzą, by miały szansę je uzyskać. Nierzadko też – w obliczu wciąż silnych stereotypów – brak im wiary we własne możliwości, a to przekłada się na ich niższe aspiracje. Zdarza się także, że zaniżają swoje kompetencje i decydują się na odpowiedzialne stanowiska dopiero po upewnieniu się, że doskonale się na nich odnajdą. Mężczyźni znacznie częściej idą na żywioł, bez tej pewności. Kobiety rzadziej niż mężczyźni starają się zostać szefami również z tego powodu, że zwykle mają inne priorytety. Często ukierunkowane bardziej na budowanie relacji niż osiąganie sukcesów, nad karierę zawodową przedkładają macierzyństwo czy troskę o przyjaźń. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie mogą być świetnymi kierownikami czy szefami firm. Przeciwnie, zwykle są kompetentne, skoncentrowane na swoich celach, efektywne, a przy tym bardziej niż mężczyźni empatyczne i otwarte wobec swoich podwładnych. Czas to rozwijać!