Język polski i literaturaRelacje społeczne

Książki dla nastolatków o dojrzewaniu – po co warto sięgnąć?

Książka o dojrzewaniu dla nastolatków to świetny pomysł na pierwsze podejście do tematu płciowości, cielesności, szeroko rozumianej intymności. Chcesz lepiej rozumieć, co dzieje się z twoim ciałem, ale niekoniecznie masz ochotę na rozmowę z rodzicami, nauczycielem, a nawet koleżankami? Sięgnij po jedną z naszych propozycji!

Książka o dojrzewaniu dla dziewcząt może wiele wyjaśnić, ale i zainspirować do wielu pytań.  

Dlaczego warto sięgać po książki o dojrzewaniu dla nastolatków?

Książka o dojrzewaniu to brzmi banalnie? Zanim zaczniesz tak myśleć, daj szansę choć jednej z poniżej wymienionych pozycji. Książki o dojrzewaniu dla nastolatków wcale nie muszą o intymności opowiadać nudnym albo ezopowym językiem. Mogą wiele ci za to wyjaśnić, pomóc oswoić się ze zmianami w ciele, przygotować na kolejne zmiany, a także zainspirować do wielu pytań. Te możesz zadać koleżankom podczas wspólnej dyskusji o danej książce, mamie, nauczycielce, edukatorce.  

Polecane książki o dojrzewaniu  

Mamy dla ciebie wybór 5 ciekawych książek o dojrzewaniu dla dziewczynek, a także przynajmniej jedną pozycję, którą przeczytać mogą także chłopcy. 

  • Maja dorasta, Monica Peitx: to dobra książka na początek, bo losy Mai śledzisz od kiedy ma ona 9 lat do momentu, gdy kończy 13; to czas pierwszych zmian w wyglądzie i zachowaniu, oczekiwanie na pierwszą miesiączkę i jej przejście. Książka jest napisana prostym językiem, wyjaśnia podstawowe wątpliwości, szanuje wrażliwość. 
  • W rytmie księżyca, Lucy H. Pearce: to nieco mistyczna książka dla 11-13-latek, które chcą zrozumieć, czym właściwie jest ta „kobiecość”; po raz kolejny wraca temat miesiączki, zmiany w ciele autorka opisuje w sposób bardzo nastrojowy, jednocześnie ucząc szacunku do ciała i zrozumienia dla tego, co kłopotliwe. 
  • Ciało-śmiało. Przewodnik po dojrzewaniu, Sonya Renee: bardzo konkretna książka, dokładnie opisująca przemiany ciała, nie prezentuje jednej wizji kobiecości, podkreśla, że każda dziewczyna jest inna i nie ma żadnego obowiązku podążać za modą; sporo tutaj także miejsca poświęcono emocjom, wrażliwości, burzy hormonów.
  • Twój dziewczyński przewodnik po dorastaniu, Sophie Elkan: pozycja zdecydowanie dla starszych nastolatek, bardzo konkretna, a jednocześnie zabawna, poruszająca i kwestie fizyczne i psychiczne; porusza także problem stawiania granic.
  • Dorastanie. Jakie to proste!, Robert Winston: Książka o dojrzewaniu dla dziewczynek i chłopców; porusza problemy natury fizycznej, psychicznej, pokazuje to wszystko na tle współczesnego społeczeństwa; wprowadza w „dorosłe” myślenie o intymności.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
Relacje społeczne

Mowa ciała – co znaczą nasze gesty podczas spotkania lub randki?

Mowa ciała na randce mówi ogromnie dużo. Oczy, wzrok, uśmiech, gesty…