Język polski i literaturaRelacje społeczne

Książki dla nastolatków o dojrzewaniu – po co warto sięgnąć?

Książka o dojrzewaniu dla nastolatków to świetny pomysł na pierwsze podejście do tematu płciowości, cielesności, szeroko rozumianej intymności. Chcesz lepiej rozumieć, co dzieje się z twoim ciałem, ale niekoniecznie masz ochotę na rozmowę z rodzicami, nauczycielem, a nawet koleżankami? Sięgnij po jedną z naszych propozycji!

Książka o dojrzewaniu dla dziewcząt może wiele wyjaśnić, ale i zainspirować do wielu pytań.  

Dlaczego warto sięgać po książki o dojrzewaniu dla nastolatków?

Książka o dojrzewaniu to brzmi banalnie? Zanim zaczniesz tak myśleć, daj szansę choć jednej z poniżej wymienionych pozycji. Książki o dojrzewaniu dla nastolatków wcale nie muszą o intymności opowiadać nudnym albo ezopowym językiem. Mogą wiele ci za to wyjaśnić, pomóc oswoić się ze zmianami w ciele, przygotować na kolejne zmiany, a także zainspirować do wielu pytań. Te możesz zadać koleżankom podczas wspólnej dyskusji o danej książce, mamie, nauczycielce, edukatorce.  

Polecane książki o dojrzewaniu  

Mamy dla ciebie wybór 5 ciekawych książek o dojrzewaniu dla dziewczynek, a także przynajmniej jedną pozycję, którą przeczytać mogą także chłopcy. 

  • Maja dorasta, Monica Peitx: to dobra książka na początek, bo losy Mai śledzisz od kiedy ma ona 9 lat do momentu, gdy kończy 13; to czas pierwszych zmian w wyglądzie i zachowaniu, oczekiwanie na pierwszą miesiączkę i jej przejście. Książka jest napisana prostym językiem, wyjaśnia podstawowe wątpliwości, szanuje wrażliwość. 
  • W rytmie księżyca, Lucy H. Pearce: to nieco mistyczna książka dla 11-13-latek, które chcą zrozumieć, czym właściwie jest ta „kobiecość”; po raz kolejny wraca temat miesiączki, zmiany w ciele autorka opisuje w sposób bardzo nastrojowy, jednocześnie ucząc szacunku do ciała i zrozumienia dla tego, co kłopotliwe. 
  • Ciało-śmiało. Przewodnik po dojrzewaniu, Sonya Renee: bardzo konkretna książka, dokładnie opisująca przemiany ciała, nie prezentuje jednej wizji kobiecości, podkreśla, że każda dziewczyna jest inna i nie ma żadnego obowiązku podążać za modą; sporo tutaj także miejsca poświęcono emocjom, wrażliwości, burzy hormonów.
  • Twój dziewczyński przewodnik po dorastaniu, Sophie Elkan: pozycja zdecydowanie dla starszych nastolatek, bardzo konkretna, a jednocześnie zabawna, poruszająca i kwestie fizyczne i psychiczne; porusza także problem stawiania granic.
  • Dorastanie. Jakie to proste!, Robert Winston: Książka o dojrzewaniu dla dziewczynek i chłopców; porusza problemy natury fizycznej, psychicznej, pokazuje to wszystko na tle współczesnego społeczeństwa; wprowadza w „dorosłe” myślenie o intymności.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Język polski i literaturaMitologia

Sprawdź, kim był Hermes w mitologii greckiej. Atrybuty Hermesa

Hermes to bóg grecki postrzegany głównie jako opiekun pasterzy, kupców, podróżników,…
Język polski i literaturaKultura i sztukaMitologia

Sprawdź, kim był Posejdon w mitologii greckiej. Atrybuty Posejdona

Posejdon był jednym z głównych bogów Olimpu i bratem Zeusa oraz…
Język polski i literaturaKultura i sztukaMitologia

Kim była Atena w mitologii greckiej? Mit o Atenie

Atena to jedna z najważniejszych greckich bogiń. Przede wszystkim była w…