Relacje społeczneScan for FunŚwiat wokół nas

Instagram a rzeczywistość. Jak pokazujemy nasz świat w social mediach?

Instagram nie pokazuje rzeczywistości. W większości przypadków profile na IG służą do jej kreowania, pokazywania sztucznego, „poprawionego” świata, który często coraz mniej ma wspólnego z rzeczywistością.

Do postów na IG warto podchodzić ze sporym dystansem. Z pokazywaniem prawdziwego życia ma on często niewiele wspólnego.

Instagramowa rzeczywistość

Instagram stał się ostatnio ogromnie popularnym medium. Zyskuje cały czas użytkowników nieco starszych, w wieku 30–40 lat, ale także dużo młodszych. Bardzo aktywni są na IG nastolatkowie i dwudziestolatkowie. Traktują go z jednej strony jako przestrzeń autoprezentacji, z drugiej – źródło inspiracji. Pytanie jednak, czy słusznie.

Instagram opiera się na publikowanych przez użytkowników zdjęciach. To niestety sprawia, że bardzo łatwo tutaj o manipulacje. Zwróć uwagę, że na IG wszyscy są piękni, uśmiechają się, są ubrani w najlepsze ciuchy. Nigdy nie pozują na przypadkowym tle. Efekt? Wydaje nam się, że wszyscy (najczęściej oprócz nas) są bogaci, mają świetne ubrania, doskonałą figurę, prowadzą wyjątkowo ciekawe, ekscytujące i szczęśliwe życie. Ile w tym prawdy?

Jak kreujemy rzeczywistość?

Zacznijmy od przestrzeni.

  • Tło dla zdjęć na IG jest z reguły świetnie zaaranżowane, przemyślane. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowość.
  • Uśmiech? Często zrobiony tylko do zdjęcia. Nic ci ono właściwie nie mówi o tym, jaki ktoś miał dzień. Widzisz tylko przemyślane i dobrze skomponowane ujęcie.
  • Nie mniej istotna jest poza – instagramerki doskonale wiedzą, jak ustawić się do zdjęcia, aby wyglądać najlepiej. Gdzie jest tu miejsce na jakąkolwiek spontaniczność?
  • W końcu wszechobecne filtry – tuszują niedoskonałości (to plus), ale często właściwie zmieniają wygląd twojej twarzy czy ciała.

Negatywne skutki Instagrama

Instagram kreuje świat taki, w jakim chętnie byśmy zamieszkali. Niestety, nie jest on prawdziwy. Przeglądając kolejne profile na IG, bardzo łatwo jednak o tym zapomnieć. Efekt jest taki, że Instagram wpędza w depresję, buduje poczucie niskiej wartości, sprawia, że myślisz, iż twoje życie jest wyjątkowo nudne i brzydkie, mimo że wcale tak nie jest. Masz ten problem? Nie jesteś jedyny. Jak pokazują badania organizacji Ditch the Label, żyjemy „instagramowymi kłamstewkami”, które mają bardzo negatywny wpływ na rozwój i poczucie własnej wartości u nastolatków. Złap dystans, żyj prawdziwym życiem, a nie wirtualnym pozorem.

Zobacz także: Na czym polega praca influencera. Jak i ile zarabia?

Fot. USA Reiseblogger / Pixabay

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?