Podatek cukrowy. Jakie ma znaczenie dla zdrowia i gospodarki?

Cukier w kostkach

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Podatek cukrowy, który został przez polski rząd wprowadzony z początkiem 2021 roku, obejmuje nie tylko napoje z dodatkiem cukru, lecz także innych substancji słodzących, kofeiny lub tauryny.

Złośliwi twierdzą, że podatek cukrowy to nie kara dla producentów napojów słodzonych, tylko ich konsumentów. 

Podatek cukrowy – od kiedy działa i po co go wprowadzono?

Rząd z projektem ustawy podatku cukrowego wystąpił już jakiś czas temu, jednak dopiero na przełomie 2020 i 2021 roku udało się wprowadzić go w życie. Od 1 stycznia 2021 roku producenci napojów słodzonych i popularnych energetyków będą musieli ze sprzedaży swoich produktów odprowadzić znacznie wyższy podatek niż dotychczas.

Naukowcy i lekarze od dawna nawołują do zmniejszenia spożycia cukru, który jest przyczyną wielu chorób. Podatek cukrowy w Polsce popiera WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia. Założenie jest proste – im droższy będzie napój słodzony (który w tej chwili jest znacznie tańszy od naturalnego, niesłodzonego i niewzbogaconego dodatkowymi wzmacniaczami smaku napoju), tym mniej osób będzie skłonnych go kupić. Rząd chce skłonić Polaków do ograniczenia spożywania napojów słodzonych, energetyków zawierających kofeinę lub taurynę (substancję wzmacniająca aktywność organizmu).

Złośliwi twierdzą, że nie chodzi jednak o zdrowie Polaków, a o zwiększone wpływy do budżetu państwa. W czasie kryzysu kilka dodatkowych miliardów złotych jest wyjątkowo cenne. Niestety koszty te ostatecznie w dużej mierze poniosą klienci, bo producenci napojów po ogłoszeniu podatku natychmiast podnieśli ceny. Plusem jest to, że wpływy z podatku trafią przede wszystkim do Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli zwiększą budżet przeznaczony na ochronę zdrowia w Polsce. Tylko 3,5 proc. dochodów z podatku cukrowego trafi do ogólnego budżetu państwa.

Na co nałożono podatek cukrowy?

Podatek cukrowy obejmuje:

  • napoje lub syropy z dodatkiem cukrów,
  • napoje lub syropy z dodatkiem innych substancji słodzących (aspartam, ksylitol, sorbitole, sacharyny),
  • napoje (popularne energetyki) z dodatkiem kofeiny lub tauryny.

Z podatku zwolnione są produkty medyczne, dla niemowląt, suplementy diety oraz napoje, w których sok owocowo-warzywny stanowi nie mniej niż 20% składu, a zawartość cukru jest mniejsza lub równa 5 g na 100 ml napoju.

Ile wynosi podatek cukrowy?

Ustawa o podatku cukrowym zakłada, że na podatek ten złożą się dwie wartości:

  • część stała, czyli 0,50 zł/l napoju za zawartość cukrów równą lub mniejszą 5 g/100 ml,
  • część zmienna, czyli 0,05 zł za każdy gram cukru powyżej poziomu 5 g/100 ml.

Zobacz także: Bez glutenu, laktozy, cukru. czy produkty „bez” zawsze są zdrowe?

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane