Język polski i literaturaMitologiaWiedzieć więcej

Na czym polegały Wielkie i Małe Dionizje? Mit o Dionizosie

Dionizos, znany również jako Bachus, to jedna z ciekawszych postaci mitologii greckiej. Jest to bóg dzikiej natury, winorośli, wina, zabawy i płodności. Na cześć Dionizosa w Atenach co roku organizowano Wielkie i Małe Dionizje. Sprawdź, na czym polegały te święta.

Dionizos to bóg rozkoszy i płodności. W starożytnej Grecji na jego cześć organizowane były Dionizje, podczas których wystawiano sztuki teatralne i urządzano uczty, łączące życie kulturalne Greków i religię.

Kim był Dionizos?

Zgodnie z mitologią grecką Dionizos był jednym z pierwszych bogów, który postanowił opuścić Olimp i zamieszkać wśród ludzi na ziemi. W sztuce przedstawia się go jako młodego mężczyznę w towarzystwie byków lub kozłów, który trzyma w ręku gałąź winorośli lub tyrs (podłużną laskę). Często przedstawiany jest też z pucharem wina.

Mit o Dionizosie – streszczenie losów greckiego boga

Dionizos to syn Zeusa i śmiertelniczki Semele, wychowany przez górskie nimfy. Już jako dziecko, pod postacią lwa, bóg wziął udział w wojnie z gigantami. W lwa zmienił się także podczas porwania na statku, wyrzucając całą załogę za burtę i zmieniając każdego z jej członków w delfiny. Był bogiem, który nie tylko zbliżył się do ludzi, ale również nauczył ich uprawy ziemi i winorośli, podróżując przez cały świat w orszaku zaprzęgniętym w pantery.

Czym były Dionizje?

Dionizje Wielkie nazywane są również miejskimi. Obchodzono je w starożytnych Atenach na przełomie marca i kwietnia przez pięć, a później sześć dni. Ku czci boga wystawiano sztuki, głównie komedie polityczne i tragedie, składano ofiary z kozłów, odprawiano nabożeństwa oraz przygotowywano uczty.
Dionizje Małe, czyli inaczej dionizje wiejskie, organizowane były na przełomie grudnia i stycznia, kiedy otwierano pierwsze młode wina, które były już jednak wystarczająco dojrzałe, aby wymieszać je z wodą i wypić. Małym Dionizjom towarzyszyły śpiewy, tańce oraz zabawy ludowe.
 

Zobacz także: Mitologia grecka – Zeus

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…