Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Jakie podatki dolicza się do paliwa i dlaczego musimy je płacić?

Benzyna, autogaz i olej napędowy – co wpływa na ich cenę?

Nie tylko koszt pozyskania, przetworzenia i dystrybucji surowca, ale również odgórnie ustalone opłaty dodatkowe wpływają na ostateczną cenę paliwa. Do autogazu, benzyny i oleju napędowego dolicza się m.in. akcyzę, opłatę paliwową, opłatę emisyjną i podatek VAT.

Tankowanie samochodu do pełna za kilka groszy nie spełni się nawet przy ujemnych cenach za baryłkę ropy. To wszystko przez doliczane do ceny paliwa podatki, które idą do budżetu państwa. Te opłaty mają jednak służyć poprawie jakości transportu i minimalizować jego negatywny wpływ na środowisko. Przykładowo, opłata emisyjna ma finansować rozwiązania poprawiające jakość powietrza, np. poprzez rozwój elektromobilności. Część pieniędzy z pozostałych podatków ma wspomóc rozwój i remont dróg oraz inne wydatki państwowe.

Paliwo – co składa się na jego cenę?

W skład ceny benzyny, autogazu i oleju napędowego wchodzą cena netto za sam surowiec oraz marża nakładana przez stacje benzynowe (stanowiąca zysk ze sprzedaży paliwa). Inne odgórnie ustalane przez rząd opłaty, niezależne od ceny surowca to podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa oraz emisyjna.

Cena paliwa – ile wynoszą podatki?

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego nawet ponad 60% ostatecznej ceny paliwa na stacjach benzynowych mogą wynosić dodatkowe opłaty i podatki, które różnią się w zależności od rodzaju paliwa.
W przypadku benzyny 95 38% ostatecznej ceny to jej cena netto w rafinerii, 32% to podatek akcyzowy, 19% to podatek VAT, 6% to marża, 3% to opłata paliwowa, a 2% – obowiązkowa opłata emisyjna.
Cena oleju napędowego składa się z 44% ceny netto surowca, 23% podatku akcyzowego, 19% podatku VAT, 6% i kolejnych 6% marży, a także 2% opłaty emisyjnej. W przypadku autogazu cena surowca to 44% całości pozostałe opłaty dodatkowe to podatek VAT, stanowiący 19% ceny, podatek akcyzowy – 17%, marża – 16% i opłata paliwowa – 4%.

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia