Działanie tzw. pigułki gwałtu nie zawsze jest takie samo. Są substancje, które będą przede wszystkim powodować senność i utratę koncentracji. Przestępcy sięgają jednak również po leki wywołujące zwiotczenie mięśni.
Standardowy czas pojawienia się pierwszych objawów działania pigułki gwałtu to kwadrans. Jeśli dostrzeżesz u koleżanki/kolegi niepokojące objawy, natychmiast udziel jej pomocy i zabierz z miejsca, w którym się znajdujecie. Jeśli widzisz, że ktoś nieznajomy wyprowadza twoją koleżankę będącą w złym stanie, reaguj natychmiast – zrób zdjęcie napastnika, wezwij pomoc.
Jak działa tabletka gwałtu?
Na tak zwane tabletki gwałtu składają się przede wszystkim substancje o działaniu nasennym, wyciszającym, uspokajającym, a także przeciwlękowym. To wszystko sprawia, że mogą one wywoływać bardzo różne reakcje ciała. Wiele zależy także od tego, jakie stężenie substancji odurzających takich jak ketamina, GHB czy THC znajduje się w podanej ofierze „pigułce”. Substancje znajdujące się w tzw. tabletkach gwałtu mogą powodować:
- zaburzenia orientacji,
- zawroty głowy,
- wymioty,
- senność,
- zwiotczenie mięśni, osłabienie siły mięśniowej,
- problemy z koordynacją,
- oczopląs,
- bełkotliwą mowę,
- zaburzenia pamięci.
Pigułka gwałtu – objawy w zależności od substancji i czas działania
W pigułkach gwałtu stosuje się najczęściej trzy wiodące substancje: GHB, benzodiazepiny i ketaminę. W zależności od tego, jaka substancja jest podstawą pigułki, objawy i czas działania mogą się różnić:
- GHB powoduje objawy pojawiające się po 15-30 minutach i utrzymujące się do 4 godzin; są to przede wszystkim problemy z orientacją, senność, kłopoty z pamięcią, oczopląs, a także bezdech;
- przy benzodiazepinach objawy pojawiają się po 20-30 minutach i również utrzymują się do 4 godzin. Tutaj może się pojawić także bełkotliwa mowa, zawroty głowy, czasami nawet utrata przytomności;
- ketamina działa jeszcze szybciej, bo często już po 5-10 minutach od jej przyjęcia. Działanie utrzymuje się od 1 godziny do 3. Objawy to ślinotok, zawroty głowy czy nudności, a także tachykardia, czyli przyśpieszone bicie serca.
Źródła:
- https://sexed.pl/artykuly/pigulka-gwaltu-co-musisz-wiedziec
- https://zdrowegeny.pl/poradnik/pigulka-gwaltu
- https://zdrowie.pap.pl/uzaleznienia/pigulka-gwaltu-takze-mezczyzni-padaja-jej-ofiara
Fot. Adobe Stock