Co dzieje się w Iraku
Irak – kraj na Bliskim Wschodzie, o którym ostatnio wiele się mówi ze względu na pojawiające się tam akty przemocy i trwające walki między Irakijczykami. Walki toczą się między rządem i przeciwnikami rządu.
Szyici i sunnici
Większość ludzi w Iraku to muzułmanie ale wśród nich można wyróżnić dwa główne nurty wiary: szyitów i sunnitów. Te dwie grupy nie zgadzają się z tym, jak należy rządzić krajem. Większość mieszkańców Iraku to szyici, tak jak obecny rząd w Iraku. Tymczasem na świecie około 90% muzułmanów to sunnici i w Iraku mniejszość sunnicka zorganizowała oddziały bojówkowe prowadzące walki z szyickim rządem.
W ciągu ostatniego miesiąca grupa ekstremistycznych islamistów o nazwie Isis, posiadająca powiązania z grupą terrorystyczną Al-Kaida, przejęła kontrolę nad kilkoma miastami na północy Iraku. To zdarzenie spowodowało ucieczkę z tego obszaru setek tysięcy ludzi pragnących uniknąć walki.
Pogmatwana historia
W 2003 roku Stany Zjednoczone i rząd Wielkiej Brytanii postanowiły wysłać żołnierzy do Iraku. Ówczesny prezydent USA – George W. Bush oraz ówczesny premier Wielkiej Brytanii – Tony Blair, wierzyli, że Irak posiadał broń masowego rażenia i zagrażał bezpieczeństwu regionu.
Broń masowego rażenia to broń jądrowa, biologiczna lub chemiczna, której jednorazowe użycie może spowodować śmierć wielu ludzi. Ówczesny przywódca Iraku – Saddam Husajn zaprzeczał jakoby Irak posiadał jakąkolwiek broń masowego rażenia. Broni masowego rażenia nie znaleziono w Iraku.
Saddam Husajn
Wielu Irakijczyków pragnęło zobaczyć koniec prezydentury Saddama Husajna, ponieważ Husajn był liderem, który wielu Irakijczyków traktował okrutnie.
Po interwencji USA i Wielkiej Brytanii, Saddam Husajn długo się ukrywał ale został schwytany przez siły USA w 2003 roku i skazany na śmierć. Zmarł 30 grudnia 2006 roku w stolicy Iraku, Bagdadzie.
Inwazja na Irak miała być szybka, ale przerodziła się w długą wojnę, trwającą osiem lat w czasie której zginęło wielu żołnierzy amerykańskich i sił stowarzyszonych. Nikt nie wie dokładnie, jakie straty poniósł Irak, ale w tej wojnie zginęło najprawdopodobniej wiele tysięcy Irakijczyków.
Wczesna historia Iraku
Irak został utworzony przez rząd brytyjski w 1921 roku ale obecne państwo zyskało niepodległość w 1932. Irakiem rządziły różne rządy do czasu przejęcia władzy przez Saddama Husajna w 1979 roku.
W 1991 roku Irak zaatakował inny kraj – Kuwejt. Wiele krajów, w tym również USA i Wielka Brytania połączyły swe siły by zmusić armię Iracką do wycofania wojsk z Kuwejtu. Ten konflikt nazywany jest Wojną w Zatoce w 1991 r.
Polska strefa w Iraku
Po inwazji i opanowaniu terytorium Iraku, kraj został podzielony na cztery strefy stabilizacyjne (a w zasadzie „okupacyjne”): północną oraz środkową pod nadzorem USA, środkowo-południową pod nadzorem Polski i południową pod nadzorem Wielkiej Brytanii.
W polskiej strefie oprócz Polaków stacjonowały też inne wojska, m.in. łotewskie, rumuńskie a wcześniej też wojska ukraińskie i słowackie nazywane siłami koalicji. Siedzibą dowództwa strefy był obóz Babilon (Camp Babylon).
foto: wikimedia.org