Co to jest ChatGPT? Do czego służy?

Chat GPT - widok ekranu

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

ChatGPT (czytaj: czat GPT) uruchomiony został w listopadzie 2022 roku. Jest to nowoczesny system sztucznej inteligencji stworzony przez firmę OpenAI. 

Kariera Chatu GPT jest błyskawiczna. Właściwie z dnia na dzień rośnie jego popularność i znacznie zwiększa się liczba użytkowników. Tym, co czyni ChatGPT wyjątkowym, jest technologia oparta na sztucznej inteligencji Generative Pre-trained Transformer. Pozwala ona Chatowi GPT uczyć się na podstawie rozmów ludzi z komputerami i na bazie treści dostępnych w internecie do 2021 roku. Dzięki temu czat udziela odpowiedzi, które wyglądają tak, jakby pisał je prawdziwy człowiek. Trzeba jednak korzystać z niego z rozwagą, ponieważ jakość odpowiedzi czatu GPT bywa bardzo różna. 

ChatGPT – co to właściwie jest? 

ChatGPT to chatbot napędzany sztuczną inteligencją. Został stworzony w taki sposób, aby jak najlepiej naśladować język, którego używają ludzie, w różnych sytuacjach (naśladuje różne style wypowiedzi). Może tworzyć odpowiedzi i opisy tekstowe, wiersze, artykuły, eseje, reklamy, tłumaczyć teksty czy tworzyć kody używane przez programistów. Co najistotniejsze chat wciąż się rozwija – przez cały czas się uczy, a jego kolejne wersje są coraz doskonalsze, mają nowe funkcje i mogą udzielać coraz dłuższych odpowiedzi. 

GPT Chat można wykorzystać w wielu różnych obszarach. Może on pomagać w nauce języków obcych, w rozwiązywaniu skomplikowanych zadań czy w znalezieniu inspiracji przy rozwiązywaniu problemów, nawet biznesowych. 

Obecnie dostępna jest bezpłatna wersja ChatGPT-3.5 oraz udoskonalona i rozszerzona płatna wersja GPT-4. 

ChatGPT – jak włączyć chatbota?

Rozpoczęcie korzystania z Chatu GPT-3.5 jest bardzo proste. Pierwszy krok to wejście na stronę https://chat.openai.com/chat i  wybranie przycisku Sign up. W kolejnych krokach należy: 

  • podać adres e-mail i hasło. 
  • sprawdzić pocztę i kliknąć w link weryfikacyjny, 
  • podać imię i nazwisko oraz nr telefonu
  • wpisać kod weryfikacyjny, który otrzymamy SMSem. 

Po jego wprowadzeniu można już rozpoczynać rozmowę ze sztuczną inteligencją. Co ważne na urządzeniu, z którego korzystasz, możesz zezwolić na zapamiętanie danych twojego logowania dzięki czemu przy kolejnej pracy z Chatem GPT, od razu pojawi się pole do wpisywania zapytań.

ChatGPT – jak korzystać z wersji bezpłatnej?

Po uruchomieniu programu w dolnej części ekranu pojawia się prostokątne okienko z migającą pionową kreską. W nim możesz wpisywać swoje pytanie. Praca z Chatem GPT ma wyglądać jak rozmowa z innym człowiekiem. Można więc po części traktować go jako komunikator, w którym zadajesz pytania, a później, w zależności od odpowiedzi, stawiasz kolejne. 

A jak korzystać z Chatu GPT po polsku? Pamiętaj, że rozmawiasz ze sztuczną inteligencją, która zna różne języki i rozpoznaje w jakim języku macie się porozumiewać. Wystarczy więc wpisać pytanie po polsku i od razu w naszym języku otrzymasz odpowiedź.

Jak korzystać z Chatu GPT-4? 

Aby włączyć wersję rozszerzoną, należy po lewej stronie pionowego menu wybrać przycisk Upgrade to Plus i opłacić subskrypcję. Jej koszt to 20 $ + 23% VAT miesięcznie (płatność kartą). Jeśli nie chcesz, to możesz wycofać subskrypcję, ale musisz pamiętać, aby zrobić to przed kolejnym terminem płatności.

Korzystanie z wersji płatnej wiąże się z udogodnieniami – dostępem do chatu nawet w chwilach dużego obciążenia programu, dostępem do dodatkowych funkcji, które są aktualizowane na bieżąco oraz większym zakresem pomocy chatu. Oprócz pytań tekstowych, możesz poprosić program o interpretację ilustracji lub dać bardziej skomplikowane zadanie. 

Źródła:

  • Klubjagiellonski.pl https://klubjagiellonski.pl/2023/03/05/chat-gpt-wywolal-wieksza-rewolucje-w-edukacji-niz-wikipedia/
  • Startup.pfr.pl https://startup.pfr.pl/pl/aktualnosci/co-jest-chat-gpt-jak-i-do-czego-go-uzywac/

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');