HistoriaWiedzieć więcej

Bitwa pod Kannami

Historia antyczna – 2 sierpnia 216 r. p.n.e.

Bitwa pod Kannami była jednocześnie największym zwycięstwem kartagińskich wojsk i najbardziej druzgocącą porażką rzymskiej armii, liczącej znacznie więcej żołnierzy. Dowiedz się, kto dowodził każdej ze stron i jaką taktykę ustawienia wojsk zastosowano podczas starcia.

Bitwa pod Kannami zajmuje szczególne miejsce w historii. Pokazuje, że mniej liczne i słabsze wojsko może pokonać dobrze uzbrojoną armię, jeśli tylko zastosuje się odpowiednią taktykę. Po wygranej walce mieszkańcy rzymskiego miasta jeszcze nie raz wykrzykiwali zdanie: „Hannibal ante portas!”, które oznaczało: „Hannibal u bram” i zapowiadało nadchodzące niebezpieczeństwo.

Data i przebieg bitwy pod Kannami

Bitwa pod Kannami stoczyła się 2 sierpnia 216 r. p.n.e. Miała miejsce podczas trwania II wojny punickiej między Kartaginą a Rzymem. Dowódcą wojsk kartagińskich był Hannibal, a rzymskich – Lucjusz Emiliusz Paulus i Terencjusz Warron.
Rzymianie planowali wygrać bitwę dzięki silnemu centrum, w którym znajdowała się ciężkozbrojna piechota oraz konnym i kawalerzystom na skrzydłach. Szybko okazało się jednak, że taktyka Hannibala sprawdza się znacznie lepiej. Słabe, szybko wycofujące się centrum, pozwoliło najpierw stworzyć półkole dookoła wrogiej rzymskiej armii, a później całkowicie ją otoczyć, tworząc pułapkę, z której żołnierze nie mogli wydostać się bez walki na śmierć i życie.

Kim był Hannibal?

Hannibal Barkas należał do potężnego rodu kartagińskiego, był największym wodzem świata starożytnego. Podobnie jak jego ojciec, był strategiem wojskowym, wielkim dowódcą kartagińskim, a pod koniec życia również politykiem.

Historyczne znaczenie bitwy pod Kannami

Bitwa pod Kannami ukazuje najprostszy, a zarazem najlepszy sposób otoczenia wrogiej armii. Plan Hannibala, który pozwolił kartagińskim wojskom wygrać z dwa razy większą i silniejszą armią, zyskał miano „manewru kanneńskiego”, stał się wzorem do naśladowania nie tylko wśród dowódców, ale również studentów szkół wojskowych.

 

Polecane artykuły
HistoriaŚwiat wokół nas

Czym jest Mossad?

Mimo stosunkowo krótkiej historii Mossad to jedna z najlepszych i najskuteczniejszych…
HistoriaŚwiat wokół nas

Czym jest Hamas? Historia organizacji

Hamas w tłumaczeniu z języka arabskiego dosłownie oznacza „zapał” lub „entuzjazm”….
AktualnościHistoria

Dlaczego wybuchły zamieszki w Jerozolimie? Co jest ich bezpośrednią przyczyną?

Jerozolimę nazywa się miastem trzech religii, czyli judaizmu, chrześcijaństwa i islamu….