To choroba ciała i duszy
Anoreksja to zaburzenie odżywiania o podłożu emocjonalnym. Jego istotą jest przesadne – w niezdrowy sposób, a nawet bez uzasadnionej nadwagą potrzeby – dążenie do utraty masy ciała. Co sprawia, że szczupłe osoby za wszelką cenę chcą jeszcze bardziej schudnąć?
Osoba chora na anoreksję odchudza się w przekonaniu, że wygląda nieatrakcyjnie, ponieważ waży za dużo. W rzeczywistości to nie nadwaga jest przyczyną jej złego samopoczucia. Co więcej, anorektyk najczęściej waży o wiele mniej, niż powinien, a utrata kolejnych kilogramów wpływa niekorzystnie na jego urodę.
Jakie są najczęstsze przyczyny anoreksji?
Prawdziwą przyczyną anoreksji nie jest wymagający korekty wygląd, lecz brak samoakceptacji, z jakim zmaga się osoba chora. Nie każdy, komu nie podoba się własne ciało, musi zachorować na anoreksję. Choroba ta może jednak dotknąć osoby, które:
są bardzo ambitne, dążą do perfekcji, ale mają poczucie, że nie osiągają swoich celów,
często porównują się z innymi – znajomymi, idolami – i czują się gorsze od nich,
usłyszały od swoich bliskich – rodziców, kolegów czy partnerów – że nie są dość dobre.
Do rozwoju choroby przyczynić się mogą trudne relacje rodzinne albo poczucie osamotnienia w grupie rówieśników.
Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi anoreksji?
Fakt, że dana osoba zmaga się z wyżej opisanymi problemami, nie oznacza, że grozi jej anoreksja. Zadziałać muszą także inne czynniki, np.:
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia hormonalne,
- niedobory tych składników odżywczych diecie, które regulują apetyt i samopoczucie.
Dlaczego anoreksja jest dziś częstą chorobą?
Fakt, że w dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z anoreksją, a niegdyś nie była to częsta choroba, związany jest w pewnej mierze ze współczesnym kultem szczupłej sylwetki. Obserwując celebrytów czy reklamy telewizyjne, można dojść do wniosku, że życiowy sukces jest nierozerwalnie związany z posiadaniem perfekcyjnej figury. Właśnie to błędne założenie sprawia, że wiele osób nie lubi swojego ciała.