Sukulenty – rośliny gruboszowate

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Rośliny dla zapominalskich

Sukulenty (rośliny gruboszowate) to grupa kserofitów. Są to rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody, wykształcając tkankę wodną służącą do jej gromadzenia oraz szereg dalszych adaptacji w budowie i fizjologii. Występują najczęściej na obszarach pustynnych, jednak spotykane są we wszystkich strefach klimatycznych. Wielu przedstawicieli sukulentów uprawia się jako rośliny ozdobne. 
Przystosowania sukulentów do suszy:

  • Możliwość gromadzenia zapasów wody w okresach, kiedy jest ona dostępna w mięsistych organach (łodydze, liściach, korzeniach). Organy te zawierają miękisz wodny (tkankę wodną). Organy zawierające tkankę wodną są grube i mięsiste, często walcowate lub kuliste. 
  • Sukulenty bardzo oszczędnie gospodarują wodą. Cechują się bardzo małymi stratami wody – ich transpiracja jest silnie zredukowana. Dzieje się tak za sprawą małej powierzchni (liści i rozgałęzień).
  • Systemy korzeniowe sukulentów są zwykle płytkie, ale bardzo rozległe. W czasie suszy końce korzeni zamierają, ale w krótkim czasie w przypadku kontaktu z wodą się rozwijają i są w stanie bardzo wydajnie ją pobierać z dużej powierzchni. 
  • Sukulenty cechują się spowolnionym metabolizmem, co sprawia, że ich produkcja materii organicznej i wzrost są bardzo słabe. 

Popularne odmiany roślin gruboszowatych to agawa, aloes, kaktus, grubosz, wilczomlecz, litops (żywe kamienie). Sukulenty zrobiły się bardzo modne w domach, ponieważ są to idealne rośliny dla zapracowanych, a także dla wszystkich zapominalskich, którzy nie pamiętają o podlewaniu kwiatków!

Fot: pexels.com

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');