Niż i wyż w pogodzie

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Czym się różnią?

Ciśnienie atmosferyczne jest siłą, z jaką słup powietrza naciska na jednostkę powierzchni. Wartość ciśnienia podaje się w hektopaskalach (hPa). Za normalne ciśnienie uznaje się ciśnienie na poziomie 1013,2 hPa. Do pomiaru ciśnienia atmosferycznego służy barometr. Ciśnienie zmniejsza się wraz ze wzrostem wysokości i robi to szybciej w powietrzu chłodnym niż w ciepłym.
Układy atmosferyczne są to w przybliżeniu obszary wirującego powietrza o średnicy od 150 do 4000 kilometrów. Opisywane są poprzez różnice w zmienności ciśnienia powietrza oraz kierunków wiatrów wiejących wokół ich centrów. Główny systemy powietrza, to wyże i niże. Wyże (antycyklony) to obszary o wysokim ciśnieniu powietrza, gdzie powietrze opada. Pogoda wyżowa latem charakteryzuje się dużą ilością słońca i zwykle bezchmurnym niebem. Temperatury wyżu barycznego latem są dosyć wysokie. Z kolei zimą pogoda podczas wyżu może być dwojaka. W pierwszym przypadku występuje duże zachmurzenie i mgły. Gromadzi się wówczas para wodna i zanieczyszczenie przy powierzchni ziemi, co prowadzi do powstania smogu. Jednak pogoda wyżowa może być też bezchmurna i słoneczna, a przy tym bardzo mroźna. Można wtedy zaobserwować grubą warstwę śniegu, szadź na drzewach i inne podobne elementy. 
Niże (cyklony) to obszary o niskim ciśnieniu, tam powietrze unosi się. Chmury powstają przy unoszącym się powietrzu, dlatego też niże związane są z pochmurną, deszczową i wietrzną pogodą.
Wiatry wieją zawsze od wyżu do niżu. 

 

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');