Sprawdź, na czym polega sztuka mówienia „nie”
Asertywność to przede wszystkim zdolność do wyrażenia własnego zdania. To umiejętność, w której prezentujesz swoje przekonania, plany i możliwości w sposób otwarty, ale z szacunkiem dla zdania innych.
Asertywność to zdolność mówienia „nie” z zachowaniem szacunku i wrażliwości wobec drugiej osoby.
Asertywność – co to właściwie jest?
Wiele osób na pytanie, co to jest asertywność, odpowiada, że to umiejętność mówienia „nie”. Jest w tym jednak tylko część prawdy. Asertywność rzeczywiście pozwala komuś odmówić, wyrazić przeciwne zdanie, ale nie po to, aby po prostu się z nim nie zgodzić. Asertywność to przede wszystkim zdolność do wyrażania własnego zdania, nawet jeśli jest to opinia odmienna od tej wyrażonej przez drugą osobę. Mówienie „nie” ma jednak odbywać się z szacunkiem, wrażliwością dla drugiej osoby. Z reguły powinno być poprzedzone analizą przeciwnego stanowiska. Definicja asertywności podkreśla, że jest to umiejętność zachowania się w sposób zgodny z własnymi przekonaniami, nieagresywny, ale wyraźnie zaznaczający własne zdanie. Osoba asertywna nie jest egoistą (myślącym tylko o sobie) ani też podporządkowaną opinii innych. To człowiek, który próbuje znaleźć balans między własnymi przekonaniami a szacunkiem do zdania odmiennego.
Co to znaczy być asertywnym? Czy można się tego nauczyć?
Asertywność to umiejętność nabyta, kształtowana wraz z wiekiem i różnego rodzaju doświadczeniami. Nikt nie rodzi się asertywny, tylko uczy się taki być, szukając równowagi między uległością wobec innych a roszczeniowością i stawianiem swojego zdania na pierwszym miejscu. Asertywność w pracy, jak i w szkole bardzo przydaje się w codziennych kontaktach z ludźmi, wpływa na lepsze z nimi relacje, sprawia, że inni cię szanują. Osoby asertywne są postrzegane jako te, które potrafią bronić tego, co dla nich ważne, nie sprawiając jednak przy tym przykrości i nie powodując cierpienia u innych. Warto pamiętać, że bycie asertywnym zakłada również, że jest się zdolnym do przyjmowania i wyrażania krytyki, jak również pochwał i różnego rodzaju opinii. Asertywność daje swobodę do wyrażania własnego zdania w granicach, które gwarantują szacunek do drugiego człowieka. „Nie” wypowiedziane tylko po to, by powiedzieć „nie”, nie ma nic wspólnego z asertywnością.