Nagrodę Nobla mogą otrzymać zarówno pojedyncze osoby, jak i całe organizacje, które dokonały wybitnych odkryć naukowych, przysłużyły się społeczeństwu lub sztuce. Zobacz, jakie wyróżnienia zostały przyznane w 2020 roku w każdej z pięciu kategorii.
Pomysłodawcą i fundatorem Nagrody Nobla jest wynalazca dynamitu, Alfred Nobel. Obecnie Nagrodę Nobla przyznaje się w czterech dziedzinach naukowych (chemii, fizyce, literaturze i fizjologii lub medycynie). Oprócz tego, co roku przyznawana jest także Pokojowa Nagroda Nobla, która trafia w ręce osoby lub organizacji działającej na rzecz światowego pokoju.
Czym jest Nagroda Nobla?
Nagroda Nobla to bardzo prestiżowe wyróżnienie za szczególne osiągnięcia naukowe, literackie i pokojowe. W ramach wyróżnienia każdy z laureatów otrzymuje medal, dyplom honorowy oraz nagrodę pieniężną, która pozwoli mu kontynuować pracę. Jeśli w danej dziedzinie wyróżniono kilka osób, to nagroda pieniężna jest między nimi dzielona. Jej wysokość zmienia się co roku i w 2020 wynosiła 1 mln szwedzkich koron, czyli ok. 950 tysięcy euro.
Kto i za co dostał Nagrodę Nobla w 2020 roku?
- W dziedzinie fizjologii i medycyny laureatami zostali Harvey J. Altea, Michael Houghton i Charles M. Rice, którzy odkryli wirusa powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. Dzięki ich osiągnięciom chorobę można będzie całkowicie wyleczyć za pomocą opracowanych leków przeciwwirusowych.
- Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 2020 roku otrzymały dwie kobiety, które opracowały „nożyczki do genów” – Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Stworzone przez nich narzędzie genetyczne pozwala modyfikować DNA roślin i zwierząt, a także opracowywać nowe sposoby leczenia nowotworów. Dalsze prace nad „nożyczkami do genów” mogą pomóc w leczeniu chorób genetycznych.
- Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki są Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez, którzy odkryli nowe metody badania czarnych dziur.
- Literacką Nagrodę Nobla otrzymała Amerykanka Louise Glück, autorka książek poetyckich i esejów, dotyczących głównie tematyki odrzucenia, traumy i śmierci.
Pokojowa Nagroda Nobla 2020
W 2020 roku Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Światowego Programu Żywnościowego, jednej z organizacji ONZ, która powstała po to, aby pomagać w regionach, w których występują wojny i katastrofy naturalne, a przede wszystkim walczyć z globalnym głodem.
Zobacz także: Maria Skłodowska-Curie, jedna z polskich noblistek
Fot. Adobe Stock