CiekawostkiKultura i sztukaScan for Fun

Dzień św. Patryka

Zielone świętowanie

Dzień świętego Patryka wypada 17 marca. Jest to święto irlandzkie, o wymiarze narodowo-religijnym. Święty Patryk to patron tego kraju. Dzień św. Patryka obchodzony jest również w USA, Australii, czy Niemczech. Jego popularność wiąże się z powszechną fascynacją kulturą celtycką i jej obyczajami. Dzień świętego Patryka został ustanowiony ku czci misjonarza i biskupa, który krzewił wiarę chrześcijańską w Irlandii. Żył on na przełomie IV i V wieku, wsławił się swoją działalnością duszpasterską. Nie wiadomo, z którego kraju rzeczywiście pochodził, ale na pewno nie był Irlandczykiem. Urodził się prawdopodobnie w Walii lub Szkocji po koniec IV wieku. Kiedy miał 16 lat został porwany przez jednego z celtyckich wodzów, który przywiózł go do Irlandii jako pasterza.
Najbardziej uroczyste obchody Dnia świętego Patryka odbywają się oczywiście w Irlandii. Dzień ten jest wolny od pracy. Oprócz uroczystości religijnych organizowane są liczne festyny i zabawy uliczne. Tradycja nakazuje, aby każdy z tej okazji miał na sobie coś zielonego. Zieleń, a zwłaszcza koniczyna, stanowi bowiem symbol Irlandii, a także stanowiła atrybut tego swiętego. Ważnym elementem celebracji jest ponadto spożywanie rodzimej whiskey. Szklanka tego trunku wypijana 17 marca nazywana jest „dzbanem Patryka”. W pubach i restauracjach często podaje się zielone piwo, a obchodom towarzyszą festiwale muzyki irlandzkiej i pokazy irlandzkich tańców. Upowszechnił się również zwyczaj „kolorowania” różnych słynnych miejsc na zielono, np. Krzywej Wieży w Pizie czy Empire State Building w Nowym Jorku.

[[{„fid”:”4652″,”view_mode”:”default”,”fields”:{„format”:”default”,”alignment”:””},”type”:”media”,”field_deltas”:{„1”:{„format”:”default”,”alignment”:””}},”attributes”:{„class”:”media-element file-default”,”data-delta”:”1″}}]]

 

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…