CiekawostkiKultura i sztukaScan for Fun

Dzień św. Patryka

Zielone świętowanie

Dzień świętego Patryka wypada 17 marca. Jest to święto irlandzkie, o wymiarze narodowo-religijnym. Święty Patryk to patron tego kraju. Dzień św. Patryka obchodzony jest również w USA, Australii, czy Niemczech. Jego popularność wiąże się z powszechną fascynacją kulturą celtycką i jej obyczajami. Dzień świętego Patryka został ustanowiony ku czci misjonarza i biskupa, który krzewił wiarę chrześcijańską w Irlandii. Żył on na przełomie IV i V wieku, wsławił się swoją działalnością duszpasterską. Nie wiadomo, z którego kraju rzeczywiście pochodził, ale na pewno nie był Irlandczykiem. Urodził się prawdopodobnie w Walii lub Szkocji po koniec IV wieku. Kiedy miał 16 lat został porwany przez jednego z celtyckich wodzów, który przywiózł go do Irlandii jako pasterza.
Najbardziej uroczyste obchody Dnia świętego Patryka odbywają się oczywiście w Irlandii. Dzień ten jest wolny od pracy. Oprócz uroczystości religijnych organizowane są liczne festyny i zabawy uliczne. Tradycja nakazuje, aby każdy z tej okazji miał na sobie coś zielonego. Zieleń, a zwłaszcza koniczyna, stanowi bowiem symbol Irlandii, a także stanowiła atrybut tego swiętego. Ważnym elementem celebracji jest ponadto spożywanie rodzimej whiskey. Szklanka tego trunku wypijana 17 marca nazywana jest „dzbanem Patryka”. W pubach i restauracjach często podaje się zielone piwo, a obchodom towarzyszą festiwale muzyki irlandzkiej i pokazy irlandzkich tańców. Upowszechnił się również zwyczaj „kolorowania” różnych słynnych miejsc na zielono, np. Krzywej Wieży w Pizie czy Empire State Building w Nowym Jorku.

[[{“fid”:”4652″,”view_mode”:”default”,”fields”:{“format”:”default”,”alignment”:””},”type”:”media”,”field_deltas”:{“1”:{“format”:”default”,”alignment”:””}},”attributes”:{“class”:”media-element file-default”,”data-delta”:”1″}}]]

 

Polecane artykuły
CiekawostkiWiedzieć więcej

Jak liczyć punkty do liceum i innych szkół ponadpodstawowych?

Przelicznik punktów do liceum wymaga uwzględnienia zarówno wyników z poszczególnych części…
AktualnościCiekawostki

2021 r. Czy w tym roku będzie zmiana czasu?

Od dziesiątek lat zmiany czasu dokonujemy dwa razy w roku. Na…
Język polski i literaturaKultura i sztuka

Mitologia grecka – jakie znaczenie mają dzisiaj dla nas starożytne opowieści?

Mitologia grecka to prawdziwa skarbnica opowieści o człowieku, jego miejscu w…