Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe substancje dostaną się do twojego organizmu. Ten pierwszy moment zatrucia często pozwala jeszcze na podjęcie racjonalnych kroków. Dlatego tak ważne jest, aby reagować od razu.
W przypadku ryzyka zatrucia pigułką gwałtu nie ma czasu na domysły, czy to podejrzana sytuacja, czy chwilowa utrata sił. Pigułka działa szybko dając pierwsze objawy i odcinając świadomość, więc czasu na obronę jest mało.
Zobacz także: Jak nie paść ofiarą pigułki gwałtu?
Kiedy poczujesz się gorzej, nie zwlekaj! Proś o pomoc!
Jeśli tylko zaczynasz czuć się źle, inaczej niż zwykle, poproś o pomoc. W pierwszym etapie zatrucia ofiara ma świadomość, że coś dziwnego się z nią dzieje. To ostatni dzwonek, aby:
- poprosić zaufaną osobę o pomoc,
- zgłosić się do obsługi (pod warunkiem, że wzbudzała ona wcześniej zaufanie),
- zadzwonić do najbliższej osoby, rodziców, dorosłego rodzeństwa i poinformować o tym, co się stało oraz udostępnić swoją lokalizację na telefonie.
Dom, szpital czy policja? Gdzie udać się przy ryzyku zatrucia pigułką gwałtu?
W pierwszej kolejności najlepszym miejscem, gdzie może się udać ofiara lub gdzie może jej pomóc dotrzeć ktoś inny, jest dom. Objawy zatrucia mogą być bardzo nieprzyjemne i mogą mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje, dlatego tak ważne jest, aby ofiara znalazła się w bezpiecznej przestrzeni. Potem jednak warto ruszyć dalej i to jak najszybciej, bo czasu jest mało.
Jeśli podejrzewasz, że stało się coś złego, ale nic nie pamiętasz i nie masz pewności, nie wahaj się ruszyć po pomoc. Decyzja o tym, czy osoba poszkodowana chce być przebadana, może podjąć tylko ona. Jeśli nie chce tego zrobić, nie można jej do tego zmuszać. Dlaczego jednak warto podjąć takie kroki? Zgodnie z przepisami dokument potwierdzający użycie pigułki gwałtu i przemoc lub gwałt może ułatwić dalsze kroki prawne, ochronę i ewentualne przerwanie ciąży będącej wynikiem gwałtu. Niezbędnym dokumentem jest tu zaświadczenie od prokuratora o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Zgłoszenie sprawy na policję lub w prokuraturze powinno ułatwić dalszą procedurę: badania szpitalne (gdy obdukcję lekarską wykonuje się z wniosku prokuratora lub policji, jest ona bezpłatna) i dochodzenie swoich praw.
Ponadto jeśli stan zdrowia wskazuje na ryzyko dla zdrowia lub życia, koniecznie trzeba udać się do placówki medycznej. Personel w takim miejscu ma obowiązek udzielić kompleksowych informacji i pomocy, choć niestety często nadal bywa z tym różnie. Test na obecność pigułki gwałtu wykonywany prywatnie jest płatny, wykonywany w szpitalu na zlecenie policji – jest bezpłatny. W obu przypadkach liczy się czas – substancje można wykryć do około 8-12 godzin od podania. Dłużej utrzymują się one w moczu niż we krwi.
Pamiętaj, że jeśli doszło do przemocy seksualnej z wykorzystaniem pigułki gwałtu, zawsze możesz to zgłosić bezpośrednio na numer 112.
Źródła:
- https://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/pokrzywdzony/272421,Pigulka-gwaltu-jakie-prawa-ma-ofiara-przestepstwa.html
- https://sexed.pl/artykuly/pigulka-gwaltu-co-musisz-wiedziec
Rys. Adobe Stock