BiologiaWiedzieć więcej

Żywot włosa

Jak szybko rosną włosy?

Liczba włosów na głowie oscyluje w granicach 100–150 tysięcy. Włosy rosną ze średnią prędkością 1 cm miesięcznie. Szybkość wzrostu nie jest jednakowa – zależy od płci, wieku, diety oraz stanu zdrowia. Życie włosa składa się z trzech następujących po sobie cyklicznie faz:

  1. anagenu – w tym czasie włos rośnie (ok. 90 proc. włosów na głowie znajduje się w tej fazie),
  2. katagenu – w tej fazie włos przestaje rosnąć, „odpoczywa”,
  3. telogenu – włos obumiera i wypada, dzieje się tak wskutek wypychania włosa starego przez nowy (w ciągu doby człowiek traci około 100 włosów); cały cykl rozpoczyna się na nowo.

Włos zbudowany jest z keratyny, białka nierozpuszczalnego, które tworzy również nasze paznokcie oraz naskórek. Włos umieszczony jest w mieszku, znajdującym się w skórze. Liczba mieszków nie zmienia się przez całe życie. U podstawy włosa, w mieszku, znajduje się cebulka, otacza ją powłoka korzenia włosa. Są tam również mięsień przywłośny oraz gruczoł łojowy (to od niego zależy, czy mamy włosy suche, normalne, czy też przetłuszczające się). Łodyga włosa składa się z rdzenia, wypełnionego aminokwasami (w wielu włosach, zwłaszcza cieńszych, rdzeń jest pusty, ma wówczas postać kanału powietrznego), kory, w której znajduje się melanina, substancja odpowiedzialna za kolor, oraz osłonki, która otacza rdzeń. Łodyga nie jest unerwiona, komórki wzrostowe włosa intensywnie dzielą się w mieszku – dlatego właśnie włos rośnie.