EkologiaŚwiat wokół nas

Zbiorniki na deszczówkę – sposób na oszczędzanie cennej wody

Sprawdź, jak wykorzystać wodę opadową.

Deszczówka to cenne odnawialne źródło wody, dzięki któremu można oszczędzać pieniądze i pomóc planecie. Można wykorzystać ją nie tylko do podlewania roślin, ale również do mycia samochodu a nawet spłukiwania toalety, bez marnowania wody pitnej.

Nasza planeta jest w tarapatach, nęka ją susza, huragany, ocieplenie klimatu. Ale tak naprawdę, zjawiska te są najtrudniejsze dla ludzi i zwierząt, dlatego zróbmy wszystko, żeby je zatrzymać. Jednym z kroków jest oszczędzanie wody pitnej.

 

Deszczówka – dlaczego warto ją zbierać?

 

Zbieranie deszczówki to ekologiczne rozwiązanie, które pomaga ograniczyć codzienne zużycie wody i zmniejszyć wysokość rachunków. Możemy jej użyć do podlewania ogrodu, nawadniania trawnika, mycia auta, napełniania oczek wodnych i sprzątania. Odpowiednio przefiltrowana deszczówka może zastąpić nawet wodę pitną. Szacuje się, że dzięki odzyskiwaniu deszczówki można zmniejszyć dzienne zużycie wody nawet o 50%. Co ciekawe – ten sposób oszczędzania wody jest bardzo popularny w Europie Zachodniej i Południowej, a także na Ukrainie. Bierzmy dobry przykład od naszych sąsiadów!

 

Rodzaje zbiorników na deszczówkę 

 

W domach i na działkach najczęściej wykorzystuje się beczki na deszczówkę o różnych pojemnościach. Im więcej wody opadowej pozwalają zgromadzić, tym więcej wody można zaoszczędzić. Najprostszym sposobem na jej zbieranie jest połączenie zbiornika z rurą spustową, która odprowadza wodę z rynny.
Do wyboru mamy różne rodzaje zbiorników na deszczówkę:

  • zbiorniki podziemne, które mogą być zakopywane w ziemi lub umieszczane w piwnicy. Gromadzona w nich woda może być odpowiednio filtrowana, a tym samym można wykorzystać ją nie tylko w ogrodzie, ale również w domu;
  • zbiorniki naziemne, które montuje się w zacienionych miejscach, zazwyczaj obok ściany domu lub garażu. Deszczówkę najczęściej czerpie się z kranu zamontowanego na dole zbiornika.

Zobacz także:  Susza – problem nie tylko rolników

 

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia