Relacje społeczneScan for FunŚwiat wokół nas

Instagram a rzeczywistość. Jak pokazujemy nasz świat w social mediach?

Instagram nie pokazuje rzeczywistości. W większości przypadków profile na IG służą do jej kreowania, pokazywania sztucznego, „poprawionego” świata, który często coraz mniej ma wspólnego z rzeczywistością.

Do postów na IG warto podchodzić ze sporym dystansem. Z pokazywaniem prawdziwego życia ma on często niewiele wspólnego.

Instagramowa rzeczywistość

Instagram stał się ostatnio ogromnie popularnym medium. Zyskuje cały czas użytkowników nieco starszych, w wieku 30–40 lat, ale także dużo młodszych. Bardzo aktywni są na IG nastolatkowie i dwudziestolatkowie. Traktują go z jednej strony jako przestrzeń autoprezentacji, z drugiej – źródło inspiracji. Pytanie jednak, czy słusznie.

Instagram opiera się na publikowanych przez użytkowników zdjęciach. To niestety sprawia, że bardzo łatwo tutaj o manipulacje. Zwróć uwagę, że na IG wszyscy są piękni, uśmiechają się, są ubrani w najlepsze ciuchy. Nigdy nie pozują na przypadkowym tle. Efekt? Wydaje nam się, że wszyscy (najczęściej oprócz nas) są bogaci, mają świetne ubrania, doskonałą figurę, prowadzą wyjątkowo ciekawe, ekscytujące i szczęśliwe życie. Ile w tym prawdy?

Jak kreujemy rzeczywistość?

Zacznijmy od przestrzeni.

  • Tło dla zdjęć na IG jest z reguły świetnie zaaranżowane, przemyślane. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowość.
  • Uśmiech? Często zrobiony tylko do zdjęcia. Nic ci ono właściwie nie mówi o tym, jaki ktoś miał dzień. Widzisz tylko przemyślane i dobrze skomponowane ujęcie.
  • Nie mniej istotna jest poza – instagramerki doskonale wiedzą, jak ustawić się do zdjęcia, aby wyglądać najlepiej. Gdzie jest tu miejsce na jakąkolwiek spontaniczność?
  • W końcu wszechobecne filtry – tuszują niedoskonałości (to plus), ale często właściwie zmieniają wygląd twojej twarzy czy ciała.

Negatywne skutki Instagrama

Instagram kreuje świat taki, w jakim chętnie byśmy zamieszkali. Niestety, nie jest on prawdziwy. Przeglądając kolejne profile na IG, bardzo łatwo jednak o tym zapomnieć. Efekt jest taki, że Instagram wpędza w depresję, buduje poczucie niskiej wartości, sprawia, że myślisz, iż twoje życie jest wyjątkowo nudne i brzydkie, mimo że wcale tak nie jest. Masz ten problem? Nie jesteś jedyny. Jak pokazują badania organizacji Ditch the Label, żyjemy „instagramowymi kłamstewkami”, które mają bardzo negatywny wpływ na rozwój i poczucie własnej wartości u nastolatków. Złap dystans, żyj prawdziwym życiem, a nie wirtualnym pozorem.

Zobacz także: Na czym polega praca influencera. Jak i ile zarabia?

Fot. USA Reiseblogger / Pixabay

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…