AktualnościRelacje społeczne

Jak Polacy niosą pomoc, czyli dzieło WOŚP i Caritas

W Polsce działa wiele organizacji charytatywnych, ale największe to Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Caritas Polska. Zobacz, na czym polega ich pomoc i od kiedy działają.

„Do końca świata i jeden dzień dłużej”. To hasło znają chyba wszyscy i od razu kojarzy się z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, która działa już od blisko 30 lat. Sam Jerzy Owsiak przyznał, że nie spodziewał się, że WOŚP grać będzie aż tyle lat. Pomoc potrzebującym niesie nie tylko WOŚP. Bardzo wiele dobrego robi katolicka organizacja charytatywna Caritas. Jej historia sięga końca XIX wieku. Obecnie Caritas działa na całym świecie, w tym również w Polsce.

Od kiedy gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?

Wszystko zaczęło się w 1991 roku, kiedy po raz pierwszy o akcji wspomniał Jerzy Owsiak. Miało to miejsce na antenie prowadzonego przez niego programu „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”. 3 stycznia 1993 roku odbyła się zbiórka pieniędzy transmitowana na żywo w programie drugim TVP, która później nazwana została pierwszym finałem WOŚP. Od tego dnia minęło już blisko 30 lat i co roku odbywa się wielki finał WOŚP. Po tylu latach działalności czerwone serduszko WOŚP stało się codziennym widokiem, choćby dlatego, że ma je aż 65 tysięcy różnych urządzeń medycznych. Nikogo, kto choć raz był w szpitalu, nie trzeba przekonywać, czy warto wesprzeć zbiórkę. Zebrane pieniądze rzeczywiście pomagają ludziom chorym i potrzebującym. Urządzenia zakupione w ramach WOŚP ratują życie i zdrowie codziennie, czasem po wielokroć. W sumie do tego roku zebrano ponad 1,3 mld złotych, a w tegorocznym finale uzyskana dotychczas kwota przekroczyła 100 mln złotych.

Aukcje, licytacje, zbiórki internetowe, puszki – jak działa WOŚP?

W czasie finałów WOŚP do specjalnych puszek oznaczonych serduszkiem pieniądze zbierają wolontariusze. Poza tym można brać udział w aukcjach, na których licytuje się różne przedmioty przekazane przez darczyńców, spotkania ze znanymi osobami czy nietypowe atrakcje. W ramach licytacji nie ma uzgodnionej ceny. Wygrywa ten, kto zaoferuje najwyższą kwotę. Aukcje WOŚP trwają przez cały rok. W aukcje i licytacje angażuje się wiele osób, osobistości i firm, które chcą być partnerami WOŚP. Ich kreatywność zaskakuje co roku. A jakie są najciekawsze licytacje WOŚP w ramach tegorocznego finału?

  • Replika auta Walker Texas Ranger Truck, którym jeździł Chuck Norris w serialu „Strażnik Teksasu”.
  • Dwutygodniowy pobyt na Zanzibarze.
  • Spotkanie z influencerem Marcinem Dubielem.
  • Zaproszenie na kolację przygotowaną przez Magdę Gessler.
  • Szymon Majewski przekazał na licytację… żart i komentuje to w ten sposób: „Kto zlicytuje żart – będzie jego nowym właścicielem i zyskuje prawo do opowiadania żartu dalej! Ja o nim wtedy zapominam”.
  • Z kolei Dawid Podsiadło wystawił na licytację sernik.

Fenomen WOŚP polega na tym, że wyzwala w ludziach (wolontariuszach, darczyńcach, partnerach) chęć pomagania i pobudza ich kreatywność. Łączy wszystkich ludzi dobrej woli.

Ogromna i różnorodna pomoc Caritas Polska

Równie ważna i bardziej zróżnicowana jest działalność Caritas Polska. Organizacja wspiera w swoich działaniach ludzi ubogich, młodzież, seniorów, pomaga także potrzebującym za granicą. Wspiera ludność Syrii dotkniętej wojną, uchodźców z Górskiego Karabachu, Chorwację, którą nawiedziło tragiczne trzęsienie ziemi, czy ludność Wenezueli zmagającą się z głodem i przemocą. W porównaniu z WOŚP Caritas jest nieco mniej medialna, co wynika z jej genezy. Jest to organizacja Kościoła katolickiego, a jej podstawą jest działanie, a nie rozgłos. Wsparcia akcji charytatywnych prowadzonych przez Caritas można udzielać osobiście lub przez internet, wpłacając pieniądze na wybrany cel.

W ciszy lub na estradzie – pomagaj, jak chcesz

WOŚP jest bardziej widoczna, można powiedzieć efektowna, ponieważ korzysta z nowocześniejszych sposobów komunikacji, jest bardziej dynamiczna i łatwiej trafia do młodzieży. Caritas stawia na wolontariuszy i partnerów, działając bardziej w systemie misyjnym.

Obie niosą nieocenioną pomoc, a zaangażowania wolontariuszy i darczyńców nie sposób przecenić. Pamiętajmy – pomocy udzielanej drugiemu człowiekowi nie można wartościować ani oceniać, która organizacja jest lepsza czy gorsza. Angażujmy się i dajmy coś od siebie, a świat będzie lepszy.

Rys. Adobe Stock