Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Własne zdanie – miej odwagę je wygłosić. Jak pokonać lęk przed odrzuceniem?

Boisz się wypowiadać własne zdanie, bo jesteś przekonany, że grupa cię odrzuci, jeśli się z nią nie zgodzisz? Lęk przed odtrąceniem odczuwa wiele osób, ale warto go pokonać i nauczyć się dzielić swoimi opiniami bez strachu.

Lęk przed odrzuceniem działa ograniczająco. Zniechęca do dzielenia się własnym zdaniem. Można jednak z tym strachem walczyć.

Lęk przed odrzuceniem – jakie ma konsekwencje?

Lęk przed odrzuceniem przez grupę kolegów i koleżanek sprawia, że co najmniej część osób nie dzieli się z innymi swoimi poglądami ani przemyśleniami. Lęk przed odrzuceniem wiąże się z:

  • obawą krytyki, wyśmiania,
  • niepewnością co do sensowności własnych opinii,
  • lękiem przed wypowiedziami publicznymi.

Takie podejście sprawia, że milczysz lub przytakujesz innym. Dla większości stajesz się więc człowiekiem, który nie ma własnego zdania. Tracisz wyrazistość, w końcu to między innymi twoje opinie, poglądy stanowią o twojej wyjątkowości.

Potrzeba akceptacji a własne zdanie

Odrzucenie to bardzo nieprzyjemne uczucie. Nic dziwnego, że nikt go nie chce doświadczyć. Potrzeba akceptacji i przyjęcia przez grupę nie może jednak sprawiać, że boisz się wygłaszać swoje opinie. Pamiętaj, że grupa ceni jednostki wyraziste, o własnych poglądach. Jeśli twoje otoczenie tak nie działa i oczekuje, że wszyscy będą myśleć tak samo, to znaczy, że jest oparte na niezdrowych relacjach. Grupa nie powinna zakładać jednomyślności we wszystkich sprawach. Możecie się różnić, dyskutować, wymieniać opiniami. Aby tak się stało, każdy musi mieć odwagę wygłosić własne zdanie.

Jak budować własny autorytet i pokonać obawę przed odtrąceniem?

Własne zdanie to twoja ogromna siła. Świadczy o twojej samodzielności. Autorytet w grupie zbudować możesz właśnie poprzez odwagę wypowiadania innych poglądów, asertywność, nie przyjmowanie wszystkiego za pewnik tylko dlatego, że inni tak mówią. Pamiętaj jednak, że asertywności nie można zamknąć w słowach: „nie bo nie”. Powinieneś mieć konkretne argumenty na poparcie swojej tezy. Nie możesz też się kłócić, ale spokojnie je zaprezentować. Merytorycznie dyskutując, jesteś otwarty na inne poglądy. W takim przypadku wartościowa grupa nigdy cię nie odrzuci.

Zobacz także: Nauka dyskutowania. Jak wymieniać myśli i poglądy?

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…