AktualnościŚwiat wokół nas

Czy w Szkocji odbędzie się referendum w sprawie niepodległości?

Od wieków Szkocja walczy z Anglią o swoją niepodległość. Nie inaczej jest obecnie, zwłaszcza że Szkoci chcą wrócić do Unii Europejskiej, co będzie niemożliwe, jeśli pozostaną częścią Wielkiej Brytanii.

Szkoci nie chcieli wychodzić z Unii Europejskiej, ale musieli uszanować decyzję większości obywateli Wielkiej Brytanii. Ta sytuacja zwiększyła tylko dążenie Szkocji do niepodległości. W tej sprawie w 2021 roku ma odbyć się w tym kraju referendum.

Historia walki Szkocji o niepodległość

W skład Wielkiej Brytanii wchodzą cztery państwa: Anglia, Walia, Irlandia Północna i Szkocja. Od pewnego czasu w tym ostatnim państwie coraz częściej mówi się o konieczności wyjścia z Wielkiej Brytanii i uzyskaniu pełnej niepodległości. Od początku swojej historii Szkocja musiała walczyć o swoją niezależność od Anglii. Na przełomie XIII i XIV wieku doszło do słynnego powstania Szkotów przeciwko Anglikom pod wodzą Williama Wallace’a, które uwiecznione zostało w filmie Mela Gibsona „Braveheart – Waleczne Serce”. W 1707 roku podpisano Akt Unii, który połączył królestwo Anglii z Królestwem Szkocji i oznaczał powstanie Wielkiej Brytanii.

W kolejnych wiekach duża część Szkotów chciała uzyskać niezależność dla swojego państwa. Bardzo ważne wydarzenie dla niepodległości Szkocji miało miejsce w 1997 roku, kiedy to w referendum 74% głosujących poparło projekt utworzenia szkockiego parlamentu.

Szkoci wolą zostać w Unii

Kiedy w 2016 roku odbyło się w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej, Szkoci w większości głosowali przeciwko brexitowi (62,0%). Na ich nieszczęście większość brytyjskich obywateli (51,9%) opowiedziała się za opuszczeniem Unii. Tym samym Szkocja niejako wbrew własnej woli odłączyła się od UE. Dlatego coraz głośniej mówi się w stolicy Szkocji Edynburgu o ponownej próbie uzyskania przez ten kraj niepodległości, wyjściu z Wielkiej Brytanii i powrocie do zjednoczonej Europy.

Już w 2014 roku przeprowadzono w Szkocji referendum w sprawie niepodległości. Głosującym zadano jedno pytanie: „Czy Szkocja powinna być niepodległym krajem?”. Za niepodległością opowiedziało się 44,7% przy 55,3% głosujących za pozostaniem w Wielkiej Brytanii. Teraz kiedy brexit stał się faktem, niepodległość zyskała więcej zwolenników, na co wskazują też wyniki badań opinii publicznej.

Czy w 2021 roku odbędzie się kolejne referendum?

Jest jednak jeden poważny problem. Zgodę na kolejne referendum musi wydać premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Niestety uważa on, że referendum z 2014 roku na dziesięciolecia zamyka sprawę niepodległości Szkocji. Innego zdania jest premier tego kraju Nicola Sturgeon, która uważa, że brexit spowodował zupełną zmianę sytuacji, w której znalazła się Wielka Brytania i Szkoci mają prawo ponownie zdecydować o swojej niepodległości. Premier Szkocji chce, aby referendum to odbyło się w pierwszej części kadencji nowego parlamentu, który wybrany zostanie wiosną 2021 roku. Referendum może dojść do skutku nawet bez zgody Londynu. Wtedy co prawda rząd Wielkiej Brytanii nie uzna tych wyników, ale pokażą one, jak bardzo Szkoci chcą uzyskać niepodległość.

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…