BezpieczeństwoTechnologie

Elektrownia jądrowa to alternatywa dla węgla i gazu. Ma jednak również swoje wady

Wady elektrowni jądrowych doprowadziły do tego, że spora część tego typu inwestycji w Niemczech, a także w Skandynawii została zamknięta. Nie chodzi jednak wyłącznie o ryzyko katastrofy.

Wady elektrowni jądrowych dla wielu osób to wystarczający argument za ich zamknięciem. Nie brakuje jednak i tych, którzy podkreślają, że zalety tego typu inwestycji przeważają nad wadami. 

Wady i zalety elektrowni jądrowej

Awaria elektrowni jądrowej to dla wielu zbyt duże ryzyko, aby godzić się na dalsze funkcjonowanie tego typu inwestycji. Między innymi z tego powodu doprowadzono do zamknięcia elektrowni jądrowych w Niemczech. Dzisiaj wydaje się jednak, że niekontrolowany wybuch elektrowni jądrowej jest mało prawdopodobny. Dużo poważniejsze ryzyko to zagrożenie atakiem terrorystycznym, którego celem mogłaby być elektrownia. Zwolennicy elektrowni tego typu podkreślają jednak, że zalety elektrowni jądrowej przewyższają potencjalne ryzyko.  

Zobacz także: Elektrownia atomowa a jądrowa – podobieństwa i różnice

Koszt budowy elektrowni atomowej 

W bilansie plusów i minusów elektrowni jądrowej jej przeciwnicy wskazują na niebotycznie wysoki koszt uruchomienia takiej inwestycji. Może to być około 40–50 miliardów złotych, co dla budżetu każdego europejskiego kraju nie jest małym kosztem.  Czas budowy elektrowni jądrowej także nie jest krótki (około 5–7 lat). Potem pojawia się jeszcze kwestia kosztów związanych z utrzymaniem obiektu.  

Czy elektrownie jądrowe są bezpieczne?

Wpływ elektrowni jądrowej na środowisko jest znacznie niższy niż w przypadku elektrowni węglowej, natomiast nie jest tak, że elektrownia jądrowa jest w 100% ekologiczna. Problem stanowi utylizacja odpadów radioaktywnych z elektrowni jądrowej. Nawet przy recyklingu odpadów, okres  radioaktywności wynosi 200-300 lat. Wydaje się więc, że dzisiaj dla środowiska zagrożeniem są nie tyle katastrofy elektrowni jądrowych (taką katastrofę przeszła Czarnobylska elektrownia jądrowa), co nieumiejętne gospodarowanie odpadami.

Rys. Adobe Stock