BezpieczeństwoŚwiat wokół nas

Uwaga na kleszcze! Jak się ubrać na spacer do lasu?

Jak się przed nimi chronić?

Kleszcze same w sobie nie są groźne dla człowieka czy zwierząt. Niebezpieczne są jednak choroby, które mogą przenosić. Chodzi przede wszystkim o boreliozę, ale nie tylko.

Ciepła zima przyczyniła się do tego, że w tym sezonie kleszczy w polskich lasach, parkach i na łąkach jest naprawdę sporo. Są one także bardzo aktywne. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona przed nimi oraz dokładna kontrola ciała po powrocie z zalesionego lub łąkowego terenu. Ugryzienia przez kleszcza możesz nie poczuć, co jest tym groźniejsze, że nawet przez dłuższy czas możesz nie zauważyć, że masz go na ciele.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Kleszcz to pasożyt, odżywiający się krwią. Podobnie jak komary, wkłuwa się w skórę i zanurza w niej aparat ssący. Zanim jednak rozpocznie ucztę, znieczula ofiarę wpuszczając ślinę, która może być skażona zarazkami. Dla ludzi najgroźniejsze są przenoszone przez kleszcze bakterie Borrelia burgdorferi powodujące boreliozę oraz wirusy powodujące odkleszczowe zapalenie mózgu. U zwierząt, a zwłaszca psów, zakażone kleszcze mogą powodować  również babeszjozę, anaplazmozę i wiele innych niebezpiecznych chorób.
Jeśli więc znalazłeś na swoim ciele kleszcza, a po jakimś czasie w okolicach miejsca ugryzienia pojawił się rumień, koniecznie udaj się do lekarza.  Jeśli kleszcz zaatakował twojego psa, usuń pasożyta, obserwuj samopoczucie pupila, a w razie potrzeby udaj się do weterynarza.

Jak chronić się przed kleszczami?

Na zapalenie opon mózgowych można się zaszczepić, natomiast boreliozę można wyłącznie leczyć po fakcie (a choroba bywa bardzo uciążliwa i groźna). Dlatego przede wszystkim należy chronić się przed ugryzieniem kleszczy. A jak?

  • Wychodząc do lasu lub parku miej zakryte nogi, ręce oraz głowę.
  • Stosuj preparaty odstraszające kleszcze.
  • Po powrocie sprawdź ciało, a ubranie wypierz w wysokiej temperaturze.

Jak szukać kleszczy?

Ugryzienia przez kleszcza możesz nie poczuć, co jest tym groźniejsze, że nawet przez dłuższy czas możesz go nie zauważyć na ciele. Dlatego zawsze po powrocie ze spaceru sprawdź dokładnie (lub poproś o pomoc dorosłych), czy nie widzisz maleńkiego pajączka lub jego pęczniejącego odwłoku. A gdzie go szukać? Kleszcze szczególnie upodobały sobie miejsca, gdzie skóra jest najdelikatniejsza:

  • na głowie,
  • w okolicach karku,
  • w pobliżu małżowin usznych,
  • na rękach,
  • na nogach, a zwłaszcza w zagłębieniach kolan czy pachwin.

Chrońmy zwierzęta przed kleszczami

Pamiętaj, że kleszcze atakują także zwierzęta. Psy i koty są szczególnie narażone na atak kleszczy podczas spaceru. Jeśli więc wybierasz się ze swoim pupilem do lasu, kup mu specjalną obrożę, która ma odstraszać a nawet uśmiercać pasożyty. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj również swojego zwierzaka, a zwłaszcza jego nieowłosione części ciała.

Zobacz także:  Proste sposoby na komary i meszki – przed i po ukąszeniu

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia